meme kanserli kadınlara meme ucu dövmesiMeme kanseri sıklığı nedir?

Batı toplumlarında her 8 kadından birinde ve ülkemizde ise her 12 kadından birinde, yaşam sürecinde meme kanseri geliştiği bilinmektedir. Çok nadiren erkeklerde görülmesine rağmen, meme kanseri östrojen ve projesteron hormonlarının yüksekliği nedeniyle, kadınların hastalığıdır.

Erken dönemde meme kanseri ne anlama gelir?

Erken dönemde meme kanseri ile kast edilen başlangıç aşamasında kanser veya kanser adayı (prekanseröz) hücrelerin bulunmasıdır.

Meme kanseri en kolay nasıl belirlenir?

Mamografi meme kanserini en kolaylıkla belirleyen tarama yöntemidir. 40 yaşından itibaren 1-2 yıllık aralıklarla mamografi yapılması önerilmektedir. 70 yaştan sonra ise hastanın koşullarına uygun olarak bu zaman aralığı hesaplanır. Mamografi tetkiki sırasında meme iki plastik tabaka arasında sıkıştırılır. Memenin sıkıştırılması bazı kadınlara ağrı ve huzursuzluk hissi verebilir, ancak bu uygulamanın mantığı, daha net görüntülerin elde edilmesi arzusundadır.

Meme kanseri için risk faktörleri nelerdir?

–    Cinsiyet: Kadın olmak

–    Yaş: 30 yaş altında meme kanseri gelişme olasılığı her 2,500 kadında bir iken, bu oran 40-59 yaş arası 24 kadından birine ve 60-79 yaş arası ise her 13 kadından birine yükselmektedir.

–    Kalıtım: Meme kanserlerinin sadece % 8’i kalıtsaldır. Kalıtım açısından riskli kadınlarda BRCA 1 ve BRCA 2, PTEN, p53, AT ve HNPCC genlerindeki değişiklikler araştırılabilir.

–    İlk adetin 13 yaşın altında görülmesi

–    51 yaşın üzerinde menopoza girilmesi