Astrolojide, gökyüzündeki hareket bazen ileri, bazen geri yönde gelişir. Bunun sebebi, astrolojinin Dünya merkezli bakış açısıdır. Aslında astronomik olarak bakıldığında bütün gezegenler Güneş etrafında döner. Dünya’dan bakıldığında ise, Güneş’in etrafında dönen gezegen, bazen Güneş’in arkasına, bazen önüne geçer. Göz yanılmasına sebep olan bu durum, astrolojide önem taşır ve gezegenlerin geri hareketleri olarak adlandırılır.

Mars gezegeni her 2 yılda bir kere, ortalama 70 ila 80 gün arasında geri harekette olur. Sırayla tüm gezegenlerde önce ileriye doğru hareket eder, sonra geri döner.

Astrolojik olarak cesareti, gücü, girişimi, savaşçılığı anlatan Mars için geri hareket zor bir durumdur. Doğası gereği her daim öne gitmek isteyen gezegen, geri hareketten en çok zarar görendir.

Bu zamanlarda ileri gitmek için olayları zorlamak hiç de iyi sonuç vermez. Girişim yapmak, güç mücadelesine girmek doğru değildir. Toplumsal olaylarda, özellikle öfkenin arttığını görebilirsiniz. Ancak sizlere daha kişisel bilgiler vermek istiyorum. Toplumu oluşturan bireyler olduğumuza göre, Mars’ı dengelemek için daha kişisel davranmalıyız.

Mars’ın geri hareketinden vücudumuz nasıl etkilenir?
Kişisel enerjiyi ifade eden Mars’ın geri hareketi sırasında enerjiniz azalır ama öfkeniz artar. Fiziksel canlılığınız zayıflar, sağlıkla ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Kan değerleriniz düşer, kaslarınız hassaslaşır. Bedene yüklenerek yapılan spor, bu zamanlar için uygun değildir. Ancak bedenin hareketlerini anlatan Mars’ın, biriken enerjisinin akıtılması için yumuşak aktiviteler yapmanızı tavsiye ederim. Temiz havada yapılan yürüyüşler çok iyi gelebilir.