TEDAVİ ERKEK ÇOCUKLARDA 3,5 YIL
KIZLARDA 2,5 YIL SÜRÜYOR

Lösemi hastalığı hem çocukluk çağında, hem de yetişkinlik döneminde görülen bir hastalık. Halk arasında kan kanseri olarak bilinen lösemi, kemik iliğinde meydana gelebildiği gibi, çeşitli organlarda da ortaya çıkabiliyor. Kanda bulunan lenfoid ve myeloid adı verilen hücrelerin kontrolsüz çoğalıp vücudu istila etmesiyle de hastalık kendini gösteriyor.
Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nden Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Canpolat, çocukluk çağında görülen kanserler arasında birinci sırada yer alan lösemilerin tedavi başarısının yüzde 80’e ulaştığını, bunda hasta bakımındaki kalitenin artışı, gelişmiş laboratuar olanakları ve risk sınıflandırılmasının daha iyi belirlenmesi gibi tedavi başarısını etkileyen pek çok faktörün etkili olduğunu söylüyor.

Erkek çocuklarda daha sık görülüyor

Lösemi hastalığının kız çocuklarındaki tedavisinin 2,5 yıl sürdüğünü, ancak erkek çocuklarında 3,5 yıl gibi bir zaman aldığını belirten Prof. Dr. Cengiz Canpolat, bunun nedenini şöyle açıklıyor:

“Erkeklerde hastalık kızlardan biraz fazla görülüyor. Kanserli hücreler testiste saklanma eğilimine sahipler. Örneğin kan yoluyla beyne çok az madde kolaylıkla gidebiliyor, hücreler arasındaki sıkı bağlardan dolayı beyin koruma altında. üreme organlarını koruyan bariyerler nedeniyle burada saklanan lösemi hücreleri, kemoterapinin etkisinden kolayca kaçabiliyorlar ve kanserli hücreler, testisten nüksedebiliyor.

Erkeklerin tedavisi bir yıl daha uzun sürüyor. Ancak tedavide kullanılan ilaçlar, üreme fonksiyonlarını tehlikeye atacak dozlarda verilmiyor. Eğer hastalık ergenlik döneminde ortaya çıktıysa, sperm dondurma işlemi yapılabiliyor.