Bebeklerde ortpedi ayakkabıLohusalık depresyonu ve bebek hüznünün nedenleri nelerdir?

Yeni doğum yapmış kadınların birçoğu bebek hüznü veya diğer adıyla annelik hüznü denilen durumu yaşarlar. Doğumdan sonra genelde kısa süreli üzüntüler, ağlamaklı ve diğer bazı ruh hallerini yaşayabilirler ve bu tür durumlar normaldir. Bu durum doğum sonrası hormonal değişmelerle de ilgilidir.

Diğer yandan herkes yeni doğum yapmış kadının mutlaka mutlu olması gerektiğini düşünür. Normalde teorik olarak bu olması gereken bir durum olsa da gerçekte birçok etken yeni doğum yapmış kadında lohusalık depresyonu ve bebek hüznü sorununun yalanmasına yol açabilir.

Doğum süreci, yeni bebek sahibi olmanın getirdiği daha fazla yük ve sorumluluklar, bebekle ilgili endişeler, yetersizlik duyguları, sosyal destek eksikliği, başkalarının yardımını alamama lohusalık döneminde lohusalık depresyonunu ve bebek hüznü denilen durumu tetikleyebilmektedir.

Lohusalık depresyonu mu bebek hüznü mü?

Doğumdan sonra ilk birkaç hafta içinde gelişebilen lohusalık depresyonu ve bebek hüznünün birbirinden farklı yönleri bulunmaktadır. Bunların bilinmesi her iki durumun birbirinden daha iyi ayırt edilmesine yardımcı olacaktır.

Bebek hüznü belirtileri

1. Bebek hüznünde yeni anne çoğu zaman ağlamaklı zamanlar geçirebilir ve bütün gün ağlama nöbetleri yaşanabilir. Yeni anne kendisini çok duygusal ve savunmasız hisseder. Bazı kadınlar yaşanan bu durumu çok kötü bir adet öncesi sendrom olarak tanımlayabilirler.

2. Bebek hüznünde belirtiler 2 hafta kadar sürer.