depresyonLOHUSALIK DEPRESYONU, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Lohusalık depresyonu nedir?

Lohusalık depresyonu doğum sonrasında kadının duyguları, davranışları ve fiziksel durumunda değişikliklere yol açan depresyon durumudur. Bebeğin doğumuyla birlikte kadınlarda psikolojik, kimyasal, sosyal ve duygusal açıdan değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler lohusalık depresyonu olarak adlandırılan depresyon sorununa yol açar.

Lohusalık depresyonu ilaç tedavisi ve danışmanlıkla iyileştirilebilen bir durumdur. Kadınlarda meydana gelen kimyasal değişimler hızlı bir şekilde hormonlar üzerinde etkili olur. Östrojen ve progesteron hormonları düzeyindeki değişim gebelik boyunca artar. Doğum sonrasında ise keskin bir şekilde düşer.

Bir bebek sahip olmanın getirdiği psikolojik ve sosyal değişimler de depresyon riskini artıran diğer önemli etkenlerdir.

Lohusalık depresyonunun belirtileri nelerdir?

Lohusalık depresyonunda uyku eksikliği, görünümde değişimler, bitkinlik, libidoda azalma, sık yaşanan ruh hali değişiklikleri en sık görülen belirtilerdir. Ayrıca lohusalık depresyonunda kadında ölüm ve intihar düşüncesi, umutsuzluk, zevk alamama, değersizlik hissi gibi duygular da gelişebilir.

Lohusalık depresyonu için risk faktörleri nelerdir?

Aşağıdaki faktörler doğum sonrasında kadınlarda lohusalık depresyonu gelişme riskini artırabilir.

1. Gebelik döneminde depresyon sorununun yaşanması

2. Gebelik yaşının normalden küçük olması

3. Gebelik hakkında duygu karmaşası yaşanması

4. Gebelik öncesinde depresyon vakalarının ve adet öncesi sendrom vakalarının yaşanması.

5. Kısıtlı sosyal destek

6. Yalnız yaşamak

7. Evlilikte çatışmalar

Endişe bozukluğu riski lohusalık döneminde artar mı?