lohusalara beslenme önerileri

doğum sonrası beslenme lohusa beslenmesi lohusalar ne yemeli lohusa sendromuna iyi gelen yiyecekler


Doğumdan hemen sonra annelerin lohusalık serüveni başlar. Lohusalık depresyonu denen ruhsal durum pek çok annemizde gözlemlenir. Kimi annelerimiz çok hafif atlatırken kimi annemiz de psikoza varan sorunlar açabilir. Aslında lohusalık süreci annenin vücudunun hızlıca eski haline dönme çabasının bir sonucudur. Hormonlar hızlı bir dönüşüm içindedir. Lohusalık hakkında daha fazla bilgiye LOHUSALARIN ANA SAYFASI‘ndan ulaşabilirsiniz..!

Tabi bu fiziksel değişimlere bir de ailenin yeni üyesiyla yaşamaya alışmak eklenince durum daha da zorlaşabilir. Tüm bunlar yeni anneleri bitkin, huysuz ve endişeli yapabilir. Elbette ki yeni anneler bu ruh halinin üstesinden gelmek için enerji veren ve ruh halini iyileştiren besinleri tercih etmelidirler. Sağlıklı ve düzenli beslenmek annelerimizin hem fiziksel hem de ruhsal değişimlerin etkilerini hafifletir.

1. Omega 3 açısından bol besinleri tercih edin
Yapılan araştırmalarda doğum sonrasında annelerin omega 3 içeren besinler tüketmelerinin ( özellikle balık ve bazı kuruyemişler ) onların depresyon gibi sorunlarının çözümünde oldukça katkı sağladığı ortaya çıkmıştır. Bu tür besinler yeni anneler arasındaki lohusalık depresyonu vakalarının görülme sayısını azaltabilmektedir. Alabalık, keten tohumu ve ceviz beyin fonksiyonları üzerinde olumlu bir etki göstererek depresyon konusunda yardımcı olmaktadır. Yumurta da ayrıca iyi bir seçenek olabilir.Eğer omega 3 içeren besinlerin tüketimi konusunda bir sorun veya eksiklik varsa hekim tavsiyesiyle omega 3 desteklerinden de kullanılabilir. Bu destekleri mutlaka tavsiye edilen şekliyle kullanmak gerekir. Çünkü doz aşımlarında ishal, şişkinlik ve mide bulantısı gibi yan etkiler oluşturabilir.