Tüm kadınlar toplandık, forma girmeye çalışıyoruz! Herkeste bir incelme, zayıflama telaşı… Zayıflama yöntemlerinin en etkililerinden biri olan lipoliz hakkında her şey bu yazıda…

Lipoliz etkili bir lokal zayıflama, bölgesel yağ eritme yöntemi. Uygulamada soyadan elde edilen fosfatidil kolin kullanılıyor. Önceleri değişik bileşikler şeklinde (lineloik ve oleik asitle hazırlanmış bileşikler) mezoterapi kokteyllerinde çok az miktarlarda kullanmakta iken lipoterapi de saf ve çok miktarda uygulanıyor.

Yanında bazı doku canlandırıcı ve kan akışını artırıcı ajanların yanı sıra dokunun sert veya yumuşak, sarkık veya fit olmasına göre de eklenen yardımcı ajanlar değişiyor. Uygun hasta seçildiğinde liposuction’a yakın sonuçlar alındığından oldukça etkili bir tedavi yöntemi.

Fosfatidil kolin, yaklaşık 10 yıldır kolesterol düşürücü, tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olarak ve felçli hastalarda yine benzer amaçlarla damardan uygulamalarla oldukça yüksek dozlarda kullanılıyor. Bu nedenle etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmış ve FDA tarafından onaylanmış bir etken madde. Gelişmiş organizmaların hücre zarlarının çoğunda bulunan bir fosfogliserid.

Etkisini yağ hücresinin zarının akışkanlığını ve geçirgenliğini artırarak gösterdiğinden ipidik bileşimin hücre dışına çıkışını kolaylaştırıyor. Sonuçta, yağ hücresini normal boyutlara getirerek hatta yağ hücresini yok ederek etkisini gösteriyor.

Lipoliz hangi amaçlarla kullanılıyor?
Lipoterapi yağlanmaya bağlı şekil bozuklukları, selülit tedavisi, jinekomasti, lipom ve göz etrafındaki yağların giderilmesinde, gözaltı torbalanmalarında kullanılıyor. Yaklaşık beş yıldır kolesterol birikintisi olarak adlandırılan gözaltındaki yağların yok edilmesinde etkili olmuştur. Ayrıca cerrahi yolla yağların çekilmesinden sonra ortaya çıkabilen şekil bozukluklarının tedavisinde de uygulanabilir. Özellikle sellülitin meydana getirdiği portakal kabuğu görünümünün yok edilmesinde çok etkilidir. Erkeklerin sırt yağ birikintilerinin tedavisinde de kullanılıyor.