cilt-lekesiMarmara Üniversitesi Medikososyal Ünitesi’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Nilhan Atsü, lekeleri ve bunlardan korunma yollarını anlattı:

“Leke, cilt yüzeyinde gözle görünen, dışarıdan fark edilen, normal deriden farklı tonda, deriyle aynı seviyede olan birtakım lezyonlardır. En önemli oluşum faktörü güneştir. Bir günlük veya bir dönemlik yaz tatili süresince değil, çocukluk çağından itibaren maruz kalınan güneş ışığının geç dönemde ortaya çıkan dejeneratif etkileriyle gelişir. Ayrıca kadınlardagebelik, doğum, lohusalık gibi hormonal farklılığın olduğu dönemlerde de meydana gelebilir.

Esmer tenliler dikkat

Ten rengi, leke yatkınlığında çok önemli bir faktör ve esmer ten bu anlamda bir  dezavantaj. Özellikle yatkın ten tipindekiler, dermatolog önerisiyle leke önleyici veya hafifletici, güvenli tıbbi kozmetik güneş koruyucuların kullanımını ihmal etmemeli. Vücutta D vitamini yapımında hayati önemi olan güneş ışığını, yüz derisi yerine el sırtı gibi başka bir bölgeden de alabilirsiniz. Yani cildin gençliğini ve güzelliğini sürdürmek mümkün olur.

Nasıl güneşlenmeli?

Güneşlenirken dikkat  edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri,Alkolve esans içeren kozmetiklerden uzak durmak. Bu maddelerin en bilineni, parfümlerin içeriğinde bulunan bergamot yağı.

Bergamot yağı, güneşle   reaksiyona girerek lekelenmeye yol açar.

Tedavi kişiye özel

Leke tedavileri, diğer tüm tedavilerde olduğu gibi kişiye özel planlanmalı. Tedaviye başlamadan önce, karanlık odada ‘wood ışığı lambası’ (Wood ışığı bir çeşit ultraviyole ışığıdır. Bazı deri hastalıklarının teşhisi ve ayırıcı tanılarının yapılabilmesi için kullanılır) aracılığı ile leke seviyesi belirlenir.