sun-spotsCiltteki lekelerle savaşmak kolay değil. Ama artık her tür leke tedavisinde kullanılan mucize yöntemler ilk seansta bile etkisini gösteriyor. Ağrısız, sızısız gerçekleşen tedavilerden sonra kişi hemen normal yaşantısına dönebiliyor.

Cilt lekeleri ile tüm merak edilenleri ve tedavi şekilleriniMedikal Estetik Uzmanı Dr. Emre Çiçek’e sorduk. İşte cevapları…

Güneş lekelerinden kurtulabilir miyim?

Güneş lekesi yani lentigo çillerle karışan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır ve çilden daha koyu renkli olur. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır.

Güneş lekesinin çeşitleri vardır. Özellikle açık tenli kişilerde güneşe maruz kalan deri alanlarında görülür. El üstü, yüz, omuz, sırt ve göğsün ön yüzde ortaya çıkar. Özellikle güneş yanıklarından sonra, sırt, omuz ve gövdede derinin soyulmasını takiben yaygın bir şekilde deride belirebilir. Birkaç seansta tamamına yakın olarak silinebilirler.

Güneş lekesi oldukça yaygın bir problemdir. Koyu tenli kişilerde daha sık ortaya çıkar. Melasma ise en zor tedavi edilebilenidir. Yüzdeki güneş lekeleri genellikle üst dudak yanaklar ve alın gibi güneşe açık bölgelerde gözlenir.

Gebelik lekeleri kaybolabilir mi?

Hormonların etkisiyle oluşan hamilelik lekeleri, hamileliğin ikinci üç aylık döneminde ortaya çıkıyor. Son üç aylık dönemde biraz daha belirginleşiyor. Gebelik lekeleri, tedavisi zor lekelerden biri. Hamilelik lekelerinin bir bölümü, hamilelik bittikten sonra yavaş yavaş kaybolur. Gebelik lekelerinin yüzeyel olanları peeling ve krem tedavilerine iyi cevap verir. Derin gebelik lekeleri için, son zamanlarda özel lazer sistemleri kullanılıyor. Elde edilen sonuçlar oldukça başarılı.