Laparoscopy nedir

laparoskopi nedir nasıl uygulanır? histeroskopi nedir nasıl uygulanır laparoskopi tehlikeli mi?


Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu laparoskopi tedavisi ve tıpta uygulama alanlarını bizlerle paylaştı; Günümüzde gelişmiş teknolojinin tıp alanında sağlamış olduğu en önemli gelişme ve avantajlarından biri de endoskopik cerrahilerdir. Endeskopik cerrahilerden biri de laparoskopik cerrahi girişimlerdir.

Laparoskopi,karın içine uygulanan bir girişimdir. Son yıllarda laparoskopik cerrahi hızla yaygınlaşmakta ve birçok hastalığın tanı ve tedavisinde kullanım amacı ile tercih edilmektedir. Günümüzde neredeyse bütün operasyonlar laparoskopik cerrahi yöntemi ile uygulanır hale gelmiştir. Bundan 10 – 15 yıl önce laparoskopik cerrahiler yalnızca hastalığın tespitinde ve ufak operasyonlarda uygulanmaktaydı. Ancak günümüzde kanser hastalıkları da dahil olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır.

Tecrübeli bir hekim ve ekip tarafından uygulanan laparoskopi cerrahi jinekoloji hastalarına uygulanan ameliyatların % 95’ inde uygulanır hale gelmiştir. Laparoskopik cerrahilerde işlem vücut dışından uygulanmakta, karın içine yerleştirilen kamera sistemi ile monitörden izlenebilmektedir.

Jinekolojik hastalıklarda endoskopik operasyonlar iki şekilde yapılmaktadır. Laparoskopi ve histeroskopi olmak üzere. Operasyon karından yapılıyorsa laparoskopi, vajinal bölgeden yapılan rahim içi ile alakalı cerrahiler ise histeroskopi olarak adlandırılmaktadır.

Laparoskopi nasıl yapılır?
Laparoskopiyle gerçekleştirilen cerrahiler genel anestezi yardımı ile yapılmaktadır. Karın alt bölgesinden yaklaşık 1 cm’lik bir kesi uygulanarak özel aletler ile karın içine karbondioksit gazı verilir. Bu gaz sayesinde karın boşluğu şişirilir. Daha sonra göbekten girilerek karın içerisine kamera sistemi yerleştirilir. Bu kamera sistemi ile karın içindeki görüntü bir monitöre aktarılır. Bu sayede karın içinde oluşan sorunlar monitörden izlenir ve sorun tespit edilir. Sorun tespit edildikten sonra kasık bölgesinden ufak delikler açılır. Açılan bu delikler sayesinde girişimde kullanılacak aletler karın içine yerleştirilir.Laparoskopik cerrahijinekolojik hastalıkların % 90 – 95’ inde uygulanan ve oldukça iyi sonuçlara neden olan bir girişimdir. Özellikle kısırlık tedavilerinde başarılı sonuçlara imza atmaktadır.