kronik hastalıklar ve korunma yolları, kronik akciğer hastalıkları ve korunma yolları


Kronik hastalıklar insanları uzun süre etkileyen hastalıklar. Hafif düzeyde görülebileceği gibi şiddetli düzeyde de etkileyebilir. Daha uzun bir zaman diliminde ortaya çıkabilir ve iyileşmeleri oldukça uzun bir zaman alabilir. Hatta ömür boyu bile sürebilir. Kronik hastalıklara özellikle yol açan belli başlı etkenler vardır. Kronik hastalıklardan korunmak, kronik hastalıları önlemek için bu etkenlerden mümkün olduğunca kaçınmak ve daha sağlıklı yaşam şekli değişiklikleri yapmak gerekir.

Kronik hastalıklardan korunmak için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz

1. Kronik hastalıklara karşı sigara içmeyin. Sigara içmeniz kalp hastalığı, kanser gibi kronik hastalık risklerinizi oldukça artırır. Bu hastalıklara karşı korunmak ve bunları önlemek için yapabileceğiniz en önemli şey sigaradan uzak durmak ve eğer sigara içiyorsanız sigarayı bırakmaktır. Ayrıca başkalarının içtiği sigara dumanına da mümkün olduğunca maruz kalmamaya dikkat edin.

2. Kronik hastalıklardan korunmak için mutlaka düzenli olarak egzersiz yapın ve günlük yaşamda daha hareketli olun. Egzersiz ve hareketli olmanın faydaları arasında sağlıklı kiloda olmak, ruh sağlığını geliştirmek, kemikleri güçlendirmek, vücuttaki dolaşımı geliştirmek gibi birçok fayda bulunmaktadır. Tüm bu faydalar diyabet, kalp hastalığı, osteoporoz, ateroskleroz gibi kronik hastalıklardan korunmaya yardımcı olurlar. Daha hareketli olmanın yanında her gün 30 dk lık egzersiz yapın. Egzersizi haftada en az 4 – 5 gün yapmaya çalışın.

3. Kronik hastalıklardan korunmak için alkol içmeyin. En azından mümkün olduğunca azaltın. Alkol birçok sağlık sorununa yol açabilir. Örneğin karaciğer sirozu gibi ciddi bir kronik hastalık riski ortaya çıkabilir. Karaciğer sirozu karaciğerin uygun bir şekle fonksiyon görememesine neden olur.