kreşÇalışan (ve bazı çalışmayan) annelerin en büyük sorularından biri… Mutlak bir cevabı yok çünkü cevap çocuğa göre değişebilir. Ancak, benim tavsiyem sorulacak olursa 1 yaşın üzerindeki aktif dinamik heyecanlı çocuklar için mutlaka kreş derim. Tabii bu noktada kreşin eğitimli, tecrübeli öğretmenler ve yöneticiler tarafından çalıştırılıyor olması çok önemli. Çünkü böyle yerler sadece çocuğun bakımı için değil eğitimi için de sorumlu olmalılar.  O yüzden biz Leyla’nın kreşine kendi tercihiyle okul diyoruz.

Kızım Leyla 18 aylıkken okula başladı. Aslında benim niyetim 3 yaşına kadar kendim ilgilenmek, ondan sonra başlatmaktı fakat ne zaman ki yürümeye başladı, kendisi için yaptığım bütün planlar buruşturulup çöpe atıldı! Aslında Leyla yürüme kısmını atlayıp, emeklemekten direkt koşup zıplamaya geçti. O zamanlar bir mucize olur da oturursa eşimle saat tutardık ne kadar sürecek diye… 7 saniye rekorudur kendisinin! Hal böyle olunca ben kızıma az gelmeye başladım. Sürekli başka insanlar/ çocuklarla birlikte olmak istiyor, dışarıdan eve girmek istemiyordu. Benim enerjim yetmemeye başlayınca okula başlatmanın isabetli bir fikir olacağına karar verdik.

Kreşi bakıcıya tercih etmemin birkaç nedeni var:

Kreşte çocuğun sosyal ilişkileri daha çabuk gelişir çünkü sürekli başka çocuklarla beraberdir. Bakıcının bunu yapabilmesi için oyun grupları oluşturması ya da bunlara katılması gerekir. Bu da ekstra bir çaba gerektirir.

Kreşte çocuk sürekli başka çocuklarla olduğu için paylaşmayı daha çabuk öğrenir. Yapılan bir çalışmaya göre başka çocuklarla beraber vakit geçiren çocuklar 2 yaş sendromunda sıkça karşımıza çıkan sahiplenme, eşyalarını paylaşmak istememe durumunu ya hiç yaşamıyorlar ya da daha az yoğun yaşıyorlar.