Çoğu kız çocuğu 12-13 yaşlarında adet kanaması olmaya başlar. Birkaç sene önce veya sonra da olabilir. Eğer erken olursa bunu önceden açıklamak oldukça önemlidir. Fakat oldukça utangaç olan kız çocuklarına bunu anlatmak biraz zor olabilir. Peki nasıl yaklaşmak lazım?

Eğer kızınız kendiliğinden bunu soracak olursa açık ve net olarak anlatın. Bu dönemde ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz ayrıntıları verin. Ancak soru sormazsa sizin ona anlatmaya başlamanız gereklidir. Değişik konulardan başlayarak asıl konuya geçebilirsiniz. Temel temizlik kuralları ve insan vücudunun nasıl çalıştığı gibi konulardan başlayabilirsiniz. Unutmayın ki, kızınızın adet dönemi ve ergenlikte olacak değişiklikler için düzgün bilgisi olması gereklidir. Bilgi kaynağı siz olmazsanız, arkadaşlarından veya başka yerlerden yanlış bilgiye sahip olabilir.

Konuşmaya Nasıl Başlamalı?

Öncelikle kızınıza ergenlik dönemiyle ilgili bildiklerini sorarak başlayabilirsiniz. Yanlış öğrendiği konuları düzelterek kafasına takılan soru olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer okulda sağlık dersi ve cinsel eğitim dersi alıyorsa bunlarla ilgili konuşmak da yardımcı olabilir.

Doktora gitmeden önce adet kanamasının durumunu doktorun öğrenmek isteyebileceği için sorabilirsiniz. Bu arada adet dönemiyle ilgili sorularını cevaplarsınız. Kız çocukları genelde adet kanamasıyla ilgili bilgileri kadın yakınlarından öğrenmek isterler. Ancak bu bazen mümkün olmayabilir. Eğer bekar bir babaysanız bu konuda konuşurken rahat olmayabilirsiniz. Güvendiğiniz bir kadın arkadaşınız veya yakınınızdan bunu rica edebilirsiniz.

Anlatmanız Gerekenler Nelerdir?

Adet kanamasının nasıl olduğu önemlidir. Ancak bazen kız çocukları, adet kanmasının ne zaman, nasıl olduğu, neler hissedecekleri ve nelere ihtiyaçları olacaklarıyla daha çok ilgilenirler.