Güneşin doğuşu ve yeni bir günün başlaması sadece yataktan kalkıp hızla işe gitmeniz anlamına gelmiyor. Bu sabahların gerçekten de bir anlamı olmalı!

Northwestern Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, kalıp bir miktar güneş ışığı altında kalmak kilo vermenize yardım edebiliyor.

Nasıl mı? İşte yapılan araştırma…

Araştırmacılar, ortalama 30 yaşında olan 54 katılımcının bileklerine monitör taktı ve yedi gün boyunca durmadan sabahları ışığa maruz kalma sonuçlarını izledi.

Aynı zamanda günlük kalori alımlarını kayıt altına almak için katılımcılardan günlük tutmaları istendi.
Sonuca bakıldığında, daha fazla sabah gün ışığına maruz kalanların yaşları, aktiviteleri ve yiyip içmeleri nasıl olursa olsun daha düşük vücut kitle indeksine sahip oldukları gözlendi.

Peki, sabahları daha fazla güneş ışığına maruz kalanlarda ne oluyor da kiloları daha düşük çıkıyor? İki muhtemel yanıtı var bu sorunun:

Birincisi; sabah erkenden güneş ışığına maruz kalarak, gün içinde iç vücut saatinizi senkronize hale getiriyorsunuz. Yani doğal ve düzenli bir uyku programı yaratmış oluyorsunuz.

Düzenli uyku, metabolizmanızın daha etkili bir şekilde çalışmasına yardım eder ve bu da kilo vermenizi sağlar.

İkinci neden, sabah ışığı öğleden sonra ve akşam güneşinden daha güçlü olduğundan, daha yüksek miktarda mavi ışık içerir. Araştırmacılar, mavi ışığın sirkadiyen (24 saatlik) ritim üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğunu açıklıyor.

Bu sonuçlara bakarak sabahları saat 8 ile öğlen arasında 20 ila 30 dakika kadar güneş banyosu yapmak sihirli bir etki yaratıyor.