Kağıt kalem hazır mı? Dr. Mehmet Öz kilo aldıran 5 büyük hatayı açıklıyor. Bu hataları okuyunca “Neden kilo alıyorum?” sorusuna yanıt bulmuş olacaksınız.

Dr. Mehmet Öz, hayatımızda küçük detay olarak nitalendirdiğimiz ama aslında kilo almamıza yol açan hataları açıklıyor.

Şimdi o hatalarla yüzleşme zamanı!

Gazlı diyet içecek tüketme

Gazlı diyet içecekler, yapay tatlandırıcı içerir. Bu nedenle vücudunuzun tatlı ihtiyacını karşılamaz. Yerine, bir bardak maden suyunun içine limon veye misket limon ekleyerek için.

Çok fazla kalori azaltmak

Beslenmenizden çok fazla kalori azaltmak, aslında sizi şişmanlatır. Haftada 500 gram kilo vermek için beslenmenizden haftalık 3 bin 500 kalori kesmeniz gerekir.

Makarna üzerine eklenen yağ ve soslar

Makarna şişmanlatmaz. Kilo aldıran şey, yenilen miktar ve üzerine eklenenlerdir. Makarnanın üzerine bir çorba kaşığı zeytinyağı ve biraz tuz ekleyebilirisiniz.

Akşamları fazla yemek

“Akşam saat 20’den sonra hiçbir şey yememeyi bir kural haline getirin” demiyorum. Ama akşamları fazla yenmemeli. Ayrıca size kilo aldıran yemek saatiniz değil, alınan kalori miktarının fazla olmasıdır.

Yağı azaltılmış gıdaları tüketmek

Besinden yağ oranı düşürüldüğü zaman tadı azaldığı için, ekstra şeker ve kimyasallar ekleyerek, tadı geri kazandırılmaya çalışılır. Bu katkı maddeleri, tam yağlı yiyeceklerden daha fazla şişmanlatır.