26. haftada kasik ağrisi, 26.haftada kasık ağrısı, gebelikte 26.haftada kasık ağrısı, hamilelikte 26.haftada kasık ağrısı, 29 hafta kasik agrisi, 29. hafta kasik agrisi, 29 haftada kasik agrisi, 29 haftalık gebelik kasik agrisi


Kasık ağrıları alt karın bölgesinde bulunan rahim, yumurtalıklar, tüpler, idrar torbası ve barsaklara ait patolojilerle ilgili ağrılardır. Kadın hastalıkları polikliniklerine başvuran hastalarda en sık rastlanan şikayetlerden birisidir.
Kasıklarda ağrı bazen ani başlayan yoğun bir şekilde olabilirken (akut kasık ağrısı) bazen de uzun süreden beri devam eden rahatsız edici (kronik kasık ağrısı) şeklinde olabilir. Genç ve bekarlarda daha az görülürken, orta yaşta üreme çağlarındaki kadınlarda daha sık rastlanır, menopoz sonrasında yine nadir görülen bir şikayettir.

Kasık ağrısının çok çeşitli sebepleri olabilir. Hatta bazı hastalarda hiçbir neden bulunamayabilir.
Başlıca nedenleri:
– Rahim, yumurtalık ve tüplerin enfeksiyonları (iltihap) (PID)
– İdrar yolu enfeksiyonları, sistit
– Endometrit
– Dış gebelik
– Endometriozis
– Yumurtalık kisti yırtılması
– Yumurtalık Kisti Torsiyonu (Burkulması)
– Mittelschmerz (yumurtlama dönemi ağrısı)
– Myom
– Apandisit
– Barsak iltihabı
– İrritabl kolon hastalığı
– İskelet sistemine ait hastalıklar
– İdrar yollarında ve böbreklerde taş, kum olması

Gebelikte kasık ağrısı en sık görülen şikayetlerden birisidir. Bu konu hakkında ayrı bir yazıda detaylı olarak bahsedilmiştir, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Uzun süreden beri olan “kronik kasık ağrıları” ise tanı ve tedavisi güçlük yaratan durumlar olup çoğunlukla üreme sistemi ile ilgili problemlerden kaynaklanır (rahim, yumurtalıklar gibi). Karın içindeki diğer organlara ait hastalıklar da zaman zaman kronik kasık ağrıları yapabilmektedir (barsak, kas, periton ve kemiklere ait ağrılar gibi).