Karında şişlik ve ağrı, kilo kaybı, idrar sorunları gibi belirtileri oluyor yumurtalık kanserinin. Kimler yumurtalık kanseri riski altında? Yumurtalık kanseri nasıl tedavi edilir? Yanıtları bu yazıda.

Dünyada yedinci sıklıkta görülen yumurtalık (over) kanseri en sık 60-64 yaşları arasında görülüyor. Bu kanserde 40 yaşın üzerinde olmanın, çocuk doğurmamış olmanın ve yağdan zengin beslenmenin riski artırdığını söyleyen Liv Hospital’dan Jinekolog Onkolog Prof. Dr. M. Faruk Köse, “Karında görülen şişliğin dikkate alınması gerekiyor. Yumurtalık kanserinin habercisi olabilir. Doğum kontrol hapı kullanma, çocuk doğurma ve emzirme, rahim alınırken tüplerin alınması, tüplerin bağlanması yumurtalık kanseri görülme riskini azaltıyor” diyor.

Yumurtalık kanserinin sadece yüzde 5’i genetik geçişlidir. Birinci derece yakınlarında meme ya da yumurtalık kanseri görülen kişilerde arttığı biliniyor. Yumurtalık, meme, rahim ve bağırsak (kolon) kanseri geçirmiş birinci derece akrabası bulunan kişiler yumurtalık kanseri geliştirme bakımından artmış risk altındadırlar. Bu kişilerde yaşam boyu risk, birinci derece akrabalarından bir kişide yumurtalık kanseri varsa yüzde 5, iki kişide varsa yüzde 7’dir. Bu kişilerde ailesel yumurtalık kanseri açısından BRCA-1 ve BRCA-2 gen mutasyonları taranmalıdır.

Geç menopoza girenler risk altında
Yumurtalık kanserlerin hangi nedenlerle oluştuğu tam olarak bilinmiyor ama bazı durumlarda ve bazı kadınlarda yumurtalık kanserleri daha sık ortaya çıkıyor. Örneğin, hiç doğum yapmamışlarda, erken adet görenlerde, geç menopoza girenlerde, kısırlık olanlarda veya kısırlık tedavisi görenlerde ve genital bölgeye talk uygulayanlarda yumurtalık kanserleri sık görülüyor. Buna karşılık uzun süreli doğum kontrol hapı kullananlarda, çok doğuranlarda ve tüpleri bağlanmış olanlarda daha az görülüyor.