Kanserden korunmak için özellikle tüketmemiz ve sakınmamız gereken besinler hangileri? Dr. Mehmet Öz kanseri önlemek için nasıl beslenmemiz gerektiğini anlatıyor.

Prof. Dr. Mehmet Öz, kanseri önlemede beslenmenin önemine değinerek, kanser savaşçısı yiyecekleri açıklıyor ve D vitamininin beslenmedeki yerini anlatıyor.

AKCİĞER KANSERİ

Kendinizi korumanız gerekenler: Radon, topraktan havaya geçen doğal bir radyoaktif gazdır ve akciğer kanserinde ikinci önde gelen sebeptir. Evinizde radon gazı testi yaptırın.

BESLENME VE KANSER

Sakınmanız gereken besinler: Kırmızı et ve sosis ya da işlenmiş hindi gibi etlerde, eti korumak için kullanılan sodyum nitrat nedeniyle bu gıdalara dikkat edin.

Kanser savaşçısı besinler: Karnabahar, lahana ve brokoli gibi sebzeler ile anti enflamatuar etkisi olan limonlu yeşil çay.

Kanser savaşçısı çiğ besinler: Çiğ beslenmeye yönelik bazı görüşler doğru olsa da, bu tarz uzun vadede çözüm değildir. Bu beslenme şeklinde, şeker ve işlenmiş gıdalardan uzak duruyor ama bazı kanser savaşçısı besinleri de tüketmemiş oluyorsunuz.

KALITIM VE GÖĞÜS KANSERİ
Kalıtımın rolü olmakla beraber, önemli olan kontrol edebileceğiniz diğer risk faktörlerine odaklanmaktır.

BÖBREKLER: VÜCUDUNUZUN SÜZGECİ
Böbrekler, vücudunuzda atık birikimini engeller. Bu yüzden böbreğinizi nasıl çalıştıracağınızı öğrenmelisiniz.

Hibiscus çayının, günde 3 bardak içildiğinde kan basıncını düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Gurmar ekstresi ise bitki yapraklarından elde edilir ve bu ekstre Hindistan’da “şeker tahrip edici” olarak adlandırılır. Kan şekerinizi düşürmek için günde iki kez 20 mg alabilirsiniz. Tabii, bu reçetenin sizin için doğru olup olmadığını doktorunuza danıştıktan sonra.