kadınlarda meme kanseri

kadınlarda göğüs hastalıkları göğüs meme kanseri göğüste iyi veya kötü huylu tümör göğüs iltihaplanması


Genç yaşlardan itibaren kadınların jinekolojik ve göğüs kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları pek çok rahatsızlığın erken teşhisine ve tedavisine imkan vermektedir. Özellikle 40 yaşından itibaren kadınların en az 2 yılda bir göğüs muayenesi yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Ailesinde göğüs hastalıkları görülen veya riskli gruplarda yer alan kadınların ise en az 6 ayda bir göğüs muayenesini takip etmeleri gerekmektedir.

Diğer yandan her kadının kendi kendilerine elle göğüs kontrolü yapmaları da olabilecek her hangi bir riski erken teşhis etme bakımından oldukça kritiktir. Kadınlardaki göğüs hastalıklarını göğüste iltihaplanma, göğüste iyi huylu tümör ve göğüste kötü huylu tümör olarak üçe ayrılır.

Göğüslerde İltihaplanma
Göğüste iltihaplanma doğum sonrası bebek emziren kadınlarda daha çok görülür. Belirtileri arasında göğüste kızarıklık, şişkinlik, ateş ve ağrı vardır. Eğer göğüsteki iltihaplanma düşük düzeydeyse hekimin yazacağı bir antibiyotikle tedavi yapılır. İltihaplanma ileri düzeydeyse bu sefer bebeğin emzirilmesine bir süre ara verilir. Ayrıca çok ileri durumda cerrahi müdahale ile abse yarılır.

Göğüslerde İyi Huylu Tümör
Bunun belirtileri arasında, elle kontrol edilince ele beze gelmesi, ağrı olması, göğüsten akıntı gelmesi vardır. Öncelikle tanı konmaya çalışılır. Göğüs filmi çekilir ve ultrasona bakılır. Duruma göre ya ameliyatla tümör alınır ya da ilaç tedavisi uygulanır.