kadın2Günümüzde kadınlarda görülen jinekolojik kanserlerde büyük bir artış yaşanıyor. Dolayısıyla jinekolojik kanserlere yol açan risk faktörlerini iyi tanımak gerekiyor.

Örneğin, jinekolojik kanserler için sigara bir risk faktörüdür ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklar, erken yaşta cinsel ilişki, kocası çok partnerli kadınlar ve düşük sosyoekonomik düzey gibi birçok risk faktörleridir.Kadınlarda en sık rastlanan jinekolojik kanser halk arasında rahim ağzı kanseri olarak bilinen serviks kanseridir. Servix kanseri, tüm dünyada meme kanserinden sonra kadınlarda en sık görülen kanserdir.

Serviks kanseri için kabul gören tarama testi, “pap smear testi”dir ve bu test sayesinde servix kanseri, çok erken safhalarda yakalanıp tedavi edilebilir.

İkinci Sırada “Endometrium Kanseri” Yer Alır

Jinekolojik kanserlerde ikinci sırada endometrium kanseri yer alır ve bu kanser halk arasında rahim kanseri olarak bilinir.Endometrium kanseri diğer jinekolojik kanserlerin aksine sosyoekonomik düzeyi yüksek olan toplumlarda artış göstermektedir ancak ölüm oranı düşüktür. Çünkü ileri toplumlarda bu hastalık erken yakalanıp tedavi edilebilir.Endometrium kanseri için risk faktörleri arasında; şişmanlık, şeker hastalığı, geç yaşta menopoza girmek, kısırlık bulunmaktadır.

En Korkutanı ise Yumurtalık Kanseri

Over kanseri olarak adlandırılan yumurtalık kanseri ise en çok korkulan jinekolojik kanserdir. Bu kanserde ölüm oranı oldukça yüksektir. Çünkü sinsi ilerler ve genellikle geç safhalarda teşhis edilir.Bu kansere daha çok 40 yaşından sonra rastlansa da genç yaşlarda da görülebilir. Over kanserine yol açan belirgin bir sebep saptanmamıştır fakat yaş, irsiyet faktörü, yüksek hayvansal yağ içeren beslenme, çevresel ve genetik faktörler risk faktörleri olarak bilinir.Serviks, Endometrium ve Over Kanserinin BelirtileriServiks kanserinde cinsel ilişki sonrası lekelenme şeklinde vajinal kanama, adet kanamasının karakterinde değişiklikler, kahverengi vajinal akıntı görülür.Endometrium kanseri, menapoz öncesi veyamenapozdöneminde anormal vajinal kanamalarla belirti verir.Over kanseri ise genellikle sinsi seyreder ve pek erken belirti vermez. Karın şişkinliği, anormal vajinal kanama en sık ama geç görülen belirtilerdir.