doğum sonrası adetKADINLAR NORMAL DOĞUMU TERCİH EDİYOR

Kadınlar eğer zorunlu bir neden yoksa normal doğumu tercih ediyorlar.

.bebeksayfasi.com olarak düzenlendiğimiz bir anket çalışmasında kadınlara “Eğer bir zorunluluk yoksa hangi doğum yöntemini tercih edersiniz” sorusunu yönelttik. Anket seçenekleri ise normal doğum ve sezaryen doğum seçenekleriydi.

Ankete 1652 kişi katıldı. Anket sonuçlarına göre kadınların %80 eğer bir zorunluluk yoksa normal doğumu tercih ettiklerini belirttiler.

Normalde sezaryen doğum yöntemi normal doğumun anne veya bebeğin yaşamını tehlikeye sokabileceği durumlarda gündeme gelen bir doğum şeklidir. Fakat çeşitli nedenlerle anne adaylarının sezaryen doğuma yönlendirildikleri bilinmektedir.

Kimi anne adayları ise sezaryen doğumun daha acısız, daha kolay olacağını düşünerek sezaryen doğumu tercih edebilmektedir.

Sezaryen doğum normalde bir zorunluluk halinde gündeme gelen bir doğum şekli olduğu için, anne adaylarının normal doğum şanslarını artırmaları için bazı sağlıklı tercihler yamaları da gerekiyor.

Anne adayları hamilelik döneminde sağlıklı ve dengeli beslenmek, egzersizle vücudu doğuma hazırlamak, hamilelik dönemi boyunca sağlıklı kalmak ve kontrollerini düzenli olarak yaptırmak, sigara ve alkolden uzak durmak gibi önlemleri alarak normal doğum şanslarını artırabilirler.ediyor.