hinkstock-94097515-mutlu-ka

kadın üreme sistemi anatomisi, kadın üreme sistemi anatomisi pdf, kadın üreme sistemi anatomisi ve fizyolojisi, kadın üreme sistemi anatomisi ppt, kadın üreme sisteminin anatomisi, kadın üreme organı anatomisi, kadin genital sistem anatomisi ppt, kadın üreme organı anatomi


Sistemi Anatominizde Vajinanızdan Daha Fazlası Var!

Kadınların hatırlamadığı, garip bir şekilde altıncı sınıfta kızlarla toplanıp vücutlarının gizemini ve sıhhi petlerinin etkileyici dünyasına adım attıklarıdır. Komik olan şudur ki her şey olup bittiğinde, çoğumuzun yavan bir öğrenimden çıktıktan sonra başımıza neler geleceğine dair en ufak bir fikrimiz bile yoktur. Menstural döngümüz gizemle örtülüyken büyümeye devam ettik, birçok efsaneye konu olarak.

Hepimiz her döngünün en önemli olayının mensturasyon olduğunu inanmaya yöneltildik ve birinci ders uygun tampon ve umumi pet etiğiydi.  Hala köşede arkadaşlarımla kıkırdayarak Stevie Wonder’ın en popüler şarkısının acınası bir şekilde şakaya dönüşmüş şarkılarından birini söylediğimizi hatırlıyorum: “düzgün, gergin ve görülmeyen şey nedir?”. Tampon tabii. O kadarreşittikki. Biz, altıncı sınıflar, öyle şakalar yapabilirdik ki – beşinci sınıfların anlayamayacağı türden şakalar. Çok havalıydık.

Şu sürpriz olmamalıdır ki çoğumuz eczanenin “kadın hijyeni”  reyonunda saatlerimizi harcadıktan sonra bile kadın bedeni hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğimizi fark etmişizdir. Ancak size mini-maxi pet, kanatlı- yapışkan bantlı, ekstra geniş- ekstra uzun pantolon korumalı, süper emici ve günlük tampon arasındaki farkı ve bilmek isteyebileceğiniz her şeyi söyleyebilirdik.Burası Üreme Farkındalığının geldiği yer. Ki bu, kadın hijyeninin ve mensturasyonunun basit bir anlayışından çok daha fazlası. Çekirdeği menstural döngünün size olan etkilerinin kontrolü ele alma, anlama, açıklığa kavuşturma felsefesidir.  Bunun nedeni seksüalite, fertilite, doğurma ve menopozun kadın olmanın bir yönü ve çizelge oluşturmanın kadın hayatı üzerindeki eğitici bir pencere olmasıdır. Üreme Farkındalığından gelen kendini tanıma kişisel kararlar almak için değerli bir kaynaktır. Belki de en önemlisi, kadını kendi vücudunun sağladığı bilgiye değer vermesi ve güvenmesi konusunda desteklemesidir.