iyi anne baba olmak

nasıl iyi anne baba olunur iy anne babalar neler yapmalı iyi anne baba özellikleri nelerdir çocuğuma nasıl davranmalıyım


Ebeveynlik bir insanın yapabileceği en zor işlerden birisidir. Çünkü bir ebeveyn olarak çocuğunuzu yetiştirirken onun geleceği sizin ellerinizde durmaktadır. Fakat hiçbir anne ve baba da doğuştan ebeveynlik becerisiyle de doğmazlar.

Etkili ebeveynlik davranışları okuyarak, başkalarını gözlemleyerek, tecrübelerden faydalanarak, deneyerek ve sağ duyuyla edinilir. Fakat genelde çocuklarına iyi ebeveynlik yapan anne ve babaların etkili bazı alışkanlıkları vardır. Eğer çocuğunuzla iletişiminizi güçlendirmek ve onu doğru yönlendirmek istiyorsanız yapabileceğiniz bazı öneriler şunlardır;

1. Çocuğunuza olan davranışlarınızda tutarlı olun.
Tutarlı olmak evdeki kuralların çocuğunuz için tutarlı, güvenilir ve inanılır olması demektir. Öncelikle evinizde kurulları koyun ve çocuğunuza da bunları açık bir şekilde anlatın. Çocuğun evdeki kuralları açık bir şekilde bilmeye ihtiyacı vardır. Fakat kurallar konusunda çocuğunuza karşı çok baskıcı olmayın ve işi biraz zamana yayın.

2. Çocuğunuzun öz saygısını geliştirin.
Bunun için çocuğunuzun iyi yaptığı şeyleri övün, başarılarını dile getirin. Övülen ve takdir edilen çocukların kendilerine olan öz saygıları daha yüksektir. Övgü çocuğun benliğini beslemek için harika bir yöntemdir. Çocuğunuzun hatalarına karşı toleranslı olun. Çünkü yetişkinler gibi çocuklar da hata yaparlar. Hatalarına karşı ona olan sevginizi eksiltmeyin ve sevginizi her zaman gösterin.

3. Çocuğunuzla beraber zaman geçirin.
Çocuğunuzla beraber zaman geçirmek için fırsat yaratın. Belki her zaman çocuğunuzla çok kaliteli zamanlar geçirmeyebilirsiniz. Fakat en azından her gün onunla geçireceğiniz kısa bir zaman dilimi emin olun çok fark yaratacaktır. Çocuğunuzla zaman geçirmek onun yakınında olmak değildir. Onunla konuşmak, oyun oynamak, onu dinlemek, beraber aktiviteler yapmaktır. Hatta çocuğunuzla geçireceğiniz zamanları önceden planlayabilir ve bir program yapabilirsiniz. Akşam yemeklerini beraber yiyin, beraber alışverişe gidin, beraber resim yapın, ona hikaye okuyun v.b.