hamileAnne karnındaki bebeğin hareketleri hamileliğin 7-8. haftaları gibi çok erken bir dönemde başlıyor. Ancak bunun ultrasonda görülmesine rağmen hareketleri genelde 16 – 22. haftalar civarında hissedilmeye başlanıyor.

Deneyimli annelerin bebeklerinin ilk hareketini, yeni anne adaylarına göre genelde daha erken hissettiğini söyleyen Jinekolog Op. Dr. Filiz Ak, bu dönem hakkında bilgiler veriyor: “ Bunun nedeni deneyimli annelerinbebekhareketlerini bağırsak hareketi gibi diğer karın içi hareketlerden ayırt edebilmeleridir. Zayıf anne adayları kilolulara göre bebeklerinin oynadığını daha erken dönemde fark eder. Benzer şekilde birden fazla sayıda bebeğe hamile olan anne adayları da bebek hareketlerini daha önce hissedebilirler.

”Anne Neler Hisseder?

Annenin hissettikleri üzerine Ak şunları kaydediyor: “Kadınlar bebeklerinin ilk hareketlerini hissetmeye başladıklarında bunu değişik şekillerde tarif ederler. Göz seyirmesi, Karnın içinde mısır patlıyormuş, küçük bir balık yüzüyormuş ya da kelebek kanat çırpıyormuş şeklindeki tarifler en sık kullanılan benzetmelerdir. Başlangıçta gaz ya da bağırsak hareketi ile karıştırılan bu ilk hareketler, daha düzenli şekilde fark edilmeye başlandıktan sonra kolayca diğer hareketlerden ayırt edilebilir. Bu erken hareketler ayakta değil otururken ya da yatarken fark edilebilir.

Başlangıçta bebeğin hareketlerinin sayısı az ve araları açıktır. Bir gün birkaç hareket hissederken ertesi gün hiç hareket hissetmeyebilirsiniz. Bebeğiniz sürekli ve düzenli bir şekilde hareket etmesine karşın bu hareketlerin çok büyük bir kısmı sizin hissedebileceğiniz kadar güçlü değildir. Ancak ikinci üç ayın sonlarına doğru hareketler, daha düzenli ve güçlü hale gelir ve sizin hissettiğiniz hareket sayısı da artar.