Yaz aylarını dört gözle bekleyen çocukların en büyük eğlencesi şüphesiz havuz ve su parkı atraksiyonlarıdır. En uzağa atlama yarışı yapan büyük çocuklar, ilk kez suyla buluşacak olan bebekler, dibe dalmayı öğrendikleri andan itibaren suyun altında daha fazla vakit geçiren miniklerin nasıl bir mavi eğlence dünyasında yüzdüklerinin farkında mısınız?

En çok rastlanan yaz kazalarının havuzbaşında yaşandığını biliyor muydunuz? Gerek evinizin, gerek sıklıkla gittiğiniz havuzların bakımını ve çocukların hareketli dünyasında güvenliğini nasıl sağlayacağınızı merak ediyorsanız işte yapılması gerekenlerle ilgili kısa bilgiler:

Hepimizin bildiği gibi klor, havuz suyuna içerisinde üreyebilecek bakterileri öldürmesi için konmaktadır. Bu görevi başarıyla yerine getiren klor, vücuttaki ter ve güneş koruma kremleri ile birleştiği zaman tam tersi negatif bir etki yaratmakta. Havuz girişlerine konan ‘Havuza girmeden önce duş alınız’ uyarısını sadece su pislenmesin diye yazdıklarını düşünürüz, ancak daha çok kanserojen hale gelen bu bileşimden vüdudumuzu korumak için dikkate alınması gereken bir uyarıdır.

Suya konan klor miktarı ikinci önemli noktadır. Havuza koyulacak klor miktarı suyun PH seviyesi ile ilgilidir. Suyun PH seviyesi normalden yüksek ise, temizlenme süresi de daha uzun zaman alır. Havuz suyunun ideal PH seviyesi 7.4 olmalıdır. 7.0 civarındaki PH seviyesi asitlenme yapacağından, havuz içerisindeki ışıklandırma vb elektrikli cihazları bozarken, 7.8 gibi yüksek PH seviyesi, cildi tahriş eder, deri soyulmalarına neden olur. Ölçümü gerçekleştirmek son derece basit. Cep telefonlarından biraz daha büyük ebatta satılan ‘Havuz Suyu Analiz Aleti’ değişik özellikler ve markalarla tüm havuz malzemeleri satan mağazalarda bulunmakta. Bu aletin, sıkça havuza giren çocuklarımızın sağlığı için evlerimizin bir köşesinde yer alması gerektiğini düşünüyorum. PH seviyesi 7.4 civarında olan bir havuzun klor miktarı 1PPM-3PPM ( ideal 2PPM) olmalıdır. Klor ile ilgili unutulmaması gereken bir konu da, klorun güneş ve havuz suyu ısısı ile yayılıyor olması. Suyu soğuk veya kapalı olan havuzlarda klor etkisini daha yavaş gösterir, dolayısıyla bekleme süresi daha fazla olmalıdır.