haydi ek gıdaya geçelim

ek gıdaya ne zaman geçmeli bebeğin ek gıdaya hazır olması bebekler hangi ek gıdalarla başlamalı bebeklerde ek gıdaya geçiş


Annelerimiz bir an önce ek gıdalara geçmek için sabırsızlanıyorlar. Türkiye’de annelerin %43’ü ek besinlere erken geçiyor. Annelerin %47’si anne sütünü erken kesiyor. Annelerin %68’i kurabiye veya ekmek ile bebeklerin midesini dolduruyor. Bebeklerin %64’ü inek sütü içiyor. Yetişkin yemeklerine 3. aydan itibaren başlanıyor.

Hal böyleyken doktorların bebeklere vitamin ve mineral takviyesi vermeleri çok da yadırganmasa gerek. Oysa bebekleri sağlıklı beslemek bu kadar zor olmamalı.

6. Aydan önce ek gıdalara geçilmemesinin tavsiye edilmesinin ardında çok geçerli nedenler var. (4 – 6 değil, 6. Ay). Evet bazı bebekler hazır olduklarının sinyallerini 4. aydan itibaren verebilirler ama bu vücutlarının da hazır olduğu anlamına gelmez. 6. aydan önce bebeklere anne sütü (ya da yokluğunda formül mama) dışında yiyecekler verilmesi anlamlı değildir. Bebek bu gıdaların besin değerlerini tamamen alıp işleyebilecek kadar gelişmiş değildir henüz. Bilhassa protein ve yağları bir yetişkin gibi sindirmeye hazır değildir. Buna ek olarak, yeterli miktarda kalori almasını sağlayacak kadar ek besin vermeniz de mümkün değildir. O yüzden 6. Aydan önce bebeğe yarardan çok zarar verebilecek yiyecek / içecekler vermemek gerekir. Bu zarar kabızlıktan tutun da uyku problemine, hazımsızlığa kadar her şey olabilir.