Boyun ağrıları son yıllarda birçok insanın şikayet ettiği sağlık sorunlarının başında geliyor. Bilgisayar kullanımının yaygınlaşması, ofiste masa başında uzun süre aynı pozisyonda çalışmak, spor yapmaya zaman ayıramamak gibi nedenler boyun fıtığına davetiye çıkarabiliyor.

Memorial Hizmet Hastanesi Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Umut Yaka, boyun fıtığına yol açan etkenler ve boyun fıtığı tedavisi hakkında bilgi verdi.

Önemsenmeyen boyun incinme ve darbeleri fıtığa yol açıyor

Boyun fıtıkları genellikle boyun kemikleri arasındaki destekleyici ve hareket sağlayıcı yastığın bozulmasıyla meydana gelir. Başlangıçta bir incinme, boyuna gelen bir darbe veya ani zorlayıcı hareketler boyun kemikleri arasındaki diskin kılıfının yırtılmasına ve zamanla içindeki maddenin dışarıya doğru taşmasına (fıtıklaşmasına) sebep olur. Boyun omurları içinden çıkan ve kollara giden sinirlerin sıkışmasına ve sonunda kollarda ağrı, uyuşukluk ve kuvvet kaybına neden olan hastalık “boyun fıtığı” olarak tanımlanır.

Klima altında uzun süre kalmayın

Hayat tarzımızdaki birtakım yanlış uygulamalar önce boyun ağrısı, kaslarda tutulma ile kendini göstererek sonrasında fıtık olarak karşımıza çıkabilir.

Bunlar kısaca şöyle örneklenebilir:

• TV karşısında uyuyakalmak
• Klima altında uzun süre kalmak
• Saçları kurutmadan ıslak vaziyette dışarı çıkmak
• Dengesiz bir şekilde omuzda/sırtta yük taşımak
• Pencere açık vaziyette seyahat etmek
• Uzun süre bilgisayar ya da masa başında çalışmak

Boyun fıtığı için risk faktörleri;