Anne adayları günde 5-6 fincandan fazla bitki çayı içmemeli.

Hamilelik iki kişilik bir süreç ancak bu, beslenmenin de iki kişilik olması anlamına gelmiyor. Çünkü günde ek olarak 300 kilokaloriden fazlası bebeğin işine yaramadığı gibi anneye kilo aldırıp doğumda ve sonrasında sıkıntı hissetmesine yol açıyor.

Hamileliğin 3 aylık döneminde en az kilo, 9 aylık döneminde en fazla kilo alınmasının sınırlar içindeki bebeğin gelişiminde etkili olduğunu vurgulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşen Yüceloğlu, “Hamileler için iyi beslenmek, çok miktarda yemek yemeleri değildir. Günlük enerjiye ek olarak 300 kilokalori, bebeğiniz için gerekli olan enerjiyi sağlar. Sağlıklı bir kadının günlük 1600–2200 kilokalori aldığı düşünülürse, fazladan 300 kilokalori sizin için yeterlidir. Bu miktarı bir bardak süt, iki ince dilim kepekli ekmek ve fazladan bir porsiyon meyveyle sağlayabilirsiniz. Hamileliğin ilk aylarında mide bulantılarınız olursa yediğiniz miktarı azaltıp sık aralıklarla yemek en iyi yöntemdir” dedi.

Dört saat arayla gerçekleştirilecek minik öğünlerin bulantıya iyi geleceğine değinen Dr. Yüceloğlu, dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisinin de yemek öncesinde ve yemek sırasında sıvı alınmaması olduğuna dikkat çekti.

Hamilelikte protein alımını artırmak gerekiyor

Hamilelik sürecinde protein alımını yüzde 15 oranında artırmak gerektiğini, protein gereksinimi için kuru baklagiller, süt ve süt ürünlerinin tüketiminin artırılabileceğini belirten Yüceloğlu, bazı annelerde destek olarak erken dönemde folik asit, A vitamini, daha sonra demir ve kalsiyuma gereksinimin artacağından ilave edilecek vitamin ve mineral desteğine mutlaka doktor kontrolünde başlanması gerektiğinin altını çizdi.