hamile-vucut-bakim-mkleHamilelik esnasında anne adaylarının vücutlarında birçok değişiklik meydana gelir. Bu değişimler sadece kilo alma ve vücut imajının değişmesi değildir. Hormonal faktörlerden dolayı vücudunun neredeyse her yeri etkilenmektedir. Ciltte, saçlarda, tırnaklarda, diş ve diş etlerinde değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimlerden en az düzeyde etkilenmek için ise vücut bakımına dikkat etmemiz gerekir.

Ciltte meydana gelen değişimler nedir ve neler yapılmalıdır?

En dikkat çekici değişikler ciltte meydana gelenlerdir. Ciltte kuruluk, meme ve karında çatlaklar, yüzde gebelik maskesi denen lekeler, cilt renginin koyulaşması, sivilcelerin artması gibi sorunlar yaşanabilir.

Bir anne adayının vücudunu iyi koruması için hamileliği boyunca hijyenik bakımına ve vücut bakımına dikkat etmelidir. Cildinde kuruluk yaşayan bir kadın normal sabun yerine, cildin nemlenmesini sağlayacakgliserin bazlı sabunkullanabilir. Ayrıca banyo sırasında vücut yağlarının kullanılması ve banyodan çıktıktan sonra mutlakanemlendirici kremsürülmesi önerilmektedir. Kalça, karın bölgesi ve memede meydana gelebilecek çatlaklar için ise, düzenli olarak bu bölgelerebadem yağı, kakao yağıveyaçatlak kremlerisürülerek masaj yapılması önemlidir.

Ciltte meydana gelen renk değişiklikleri ve lekeler çoğunlukla kalıcı değildir; doğumdan sonra geçer. Bu lekeler, gün içinde kozmetik malzemelerle kapatılabilir. Akşam yatmadan önce ise cildin havalanması için makyaj temizlenmelidir. Ayrıca cildin fazla hassaslaştığı bu dönemde, yazın güneşe çıkmadan önce ultraviyole ışınlara karşı yüksekkoruyucu faktörlü kremlerinsürülmesinde fayda var.

Banyo yaparken nelere dikkat edilmeli?

Gebelerin vücut hijyenini sağlamaları açısından her gün banyo yapmaları tavsiye edilmektedir.