Bu olumsuz duyguların nedenleri  değişen hormonlar, kişilik özellikleri ve bazı  çevresel bazı faktörler olabilmektedir.Anne adayı ilk günden itibaren bebek sahibi olmanın mutluluğunu  yaşarken “iyi bir anne”  olmaya  yeterli düzeyde hazır olup olmadığının endişesini  taşıyabilir .

“ Bebeğime iyi bakabilecek miyim? Bebeğimi sağlıklı bir şekilde büyütebilecek miyim?” gibi  düşünceler bir stres faktörü olarak anneyi meşgul edebilir. Bu dönemde eşinden yeterli desteği alabilen anne adayı bu endişelerini eşi ile  paylaşarak  rahatlayabilir. Bu duyguların bastırılması , ertelenmesi hamileliğin ilerleyen haftalarında daha olumsuz etkiler yaratabilir. Anne olmaya  kendisini  hazır hissedebilmek için annelik – bebek bakımı – bebek psikolojisi ile ilgili yayınlar okuyabilir, psikologlar ve çocuk doktorları ile iletişime geçebilir. Böylelikle  ilerleyen her haftada annelikle ilgili olarak kendisine daha fazla güven duyacaktır.

Hamilelikte değişen vücuduna uyum sağlamakta güçlük çeken anne adayları da vardır. Eldeki şişmeler, mide bulantıları,  büyüyen karın ve alınan kilolar moral bozabilmektedir.  Hem bebek sahibi olmak hem de eskisi gibi olmayacak bir bedeni kabul edebilmek . Birbirine zıt olan bu iki duyguyu  yaşayan anne adayı  stres yaşayabilmektedir.Stres; hamilelik süreci için oldukça riskli bir durumdur.  Çünkü  yaşanan stresel faktörler  bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişimini olumsuz etkilemektedir. Yapılan bazı çalışmalar yüksek orandaki stresin erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme riskini arttırdığını göstermektedir. Bebeğini sağlıklı  beslemek için yeterli besinleri almak ve buna bağlı oluşan kiloları kabul edebilmek önemlidir. Doktorunun önerdiği yürüyüş, yüzme vb gibi  aktiviteleri düzenli olarak uygulamak, kendini eve kapatmadan sosyal yaşantıya devam edebilmek bu süreçte yaşanabilecek stres düzeyini azaltmada önemli bir etkendir. Anne adayı; yeni bedeni ile eşinin   kendisini seveceği ve beğenebileceği düşüncesini kabul edebilmelidir.