6258Hamilelikher kadın için çok özeldir. Bu dönemde anne adayının beslenmesine özen göstermesi çok önemlidir. “Hamilelik bir diyet dönemi değil, sağlıklı ve dengeli beslenme dönemidir” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Doğan, bu dönemde uyulması gereken kuralları anlattı.

Hamilelik döneminde doğru beslenme

Normal birgebeliksürecinde annenin kendi gereksinimine ek olarak tükettiklerinin bebeğe aktarılabilmesi için annenin gebeliği süresince 9-12 kg alması normal kabul edilir. Bu artışı sağlayabilmek için bir gebenin ek olarak, 15-20 miligram demir, 500 mg. kalsiyum ve ortalama 250-300 kalori ek enerji alması yeterlidir. Genellikle ayda 1 kg.lık kilo artışı yeterli olacaktır.

Bu dönemde vücudunuz bozuluyor diye paniğe kapılmayın hamilelik sırasında alınan kilo daha sonra emzirme döneminde süt yapımında kullanılacak ve kaybolacaktır. Yağları mümkün olduğunca kısıtlayın, yağın fazlası şişmanlığa yol açar. Demir ve folik asit dışında gebelikte ek vitamin ve mineral alımına gerek yoktur. Gebelikte demir ve folik aside olan gereksinim iki katına çıkar. Bu ihtiyacı besinler yoluyla karşılamak mümkün değildir ve ek olarak almak gerekir.

Anne karnındaki bebeğin hamilelik süresince, 30 gram kalsiyuma ihtiyacı vardır.Bebekbu kalsiyumu annenin kemiklerinden alır. Günlük olarak tüketilecek 2 su bardağı süt ya da yoğurt, 1-2 dilim kaşar peyniri ya da lor peyniri ile ek kalsiyum gereksinimini karşılayabilirsiniz.Hangi besin kaynaklarından faydalanabiliriz?Süt ve süt ürünleri, kemik, diş gelişimi ve büyüme ve gelişmede görev alırlar.