Hamilelikte balık tüketmek oldukça faydalı olmakla birlikte balık tüketiminiz de dikkatle yapmak gerekiyor. Çünkü özellikle bazı balıkların ( civa oranı yüksek balıklar ) hamilelikte tüketilmesi anne karnındaki bebek için oldukça riskler taşıyor. Bu anlamda hamilelikte balık tüketimini güvenli bir şekilde yapmak gerekir.

Hamilelikte güvenli balık tüketimi nasıl olmalı?

1. Hamilelikte yediğiniz balıkların mutlaka iyi pişmiş olmasına dikkat edin. Çiğ veya az pişmiş balıkların tüketilmesi hamilelikte güvenli değildir. Balık etinin yanında kırmızı et ve kümes hayvanlarının etleri de mutlaka iyi pişmelidir.

2. Hamilelikte güvenli balık tüketimi için balığı haftada 330 gramdan fazla tüketmeyin. Çünkü her balıkta az veya çok civa bulunmaktadır. Civa oranı yüksek balıklar, özellikle okyanus balıkları, hamilelik döneminde güvenli değildir. Kılıç balığı, kiremit balığı, köpek balığı, kral uskumru gibi balıklar civa oranı yüksek balıklardandır. Ton balığı ise hamilelikte az tüketilebilir. Konserve ton balığı daha iyi bir seçim olacaktır.

3. Hamilelikte güvenli balık tüketimi için tropikal balıklardan da kaçının. Tropikal balılar toksinler içerebilirler. Örneğin balon balığı… Bu balıkların tüketimi konusunda hekime de danışmak faydalı olacaktır.

4. Kanalizasyon veya kimyasal atıklarla kirlenmiş sularda yakalanmış balıklardan kaçının.