egzersiz sporHamilelik süresince rahat bir hamilelik dönemi için düzenli bir egzersiz programı uygulamak kaçınılmazdır. Çünkü hamilelik boyunca vücut kilo alır ve vücut yapısı değişir. Değişen fiziksel sisteminiz sizi olumsuz yönde etkileyecektir. Dolayısıyla hamilelik döneminde yapılacak egzersizler sizi bu dönemin olumsuz koşullarından korumaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca hamilelik boyunca yapılan egzersizler sizin daha iyi bir doğum geçirmenizi sağlayacak ve doğum sonrasında da daha sağlıklı bir vücut yapısına kavuşmanıza yardım edecektir.

Egzersizle ayrıca daha iyi nefes alıp verebilecek ve doğru nefes alıp verebileceksinizdir. Ayrıca egzersiz sizin kan dolaşımınızın da iyi olmasına yardım edecektir.Yapılan araştırmalara göre hamilelik sürecinde düzenli olarak egzersiz yapan bayanların doğum sırasında daha az ağrı ve acı hissettiklerini ortaya koymuştur. Özellikle hamileliğin son 3 ayık periyodunda yapılan egzersizler ( çok fazla aşırıya kaçmadan ) faydalı olmaktadır.

Hamilelik boyunca egzersiz kadar dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise nasıl hareket etmeniz gerektiği konusudur. Hareket kontrolünüz de size hamileliğiniz boyunca rahat sağlayacaktır. Hareket kontrollerinden birisi sizin duruşunuzla ilgilidir. Duruşunuz şu şekilde olmalıdır. Başınız dik, omuzlarınız aşağıda ve geriye yaslanmış olmalı ve kendinizi sıkmamalısınız. Çeneniz yere paralel olmalı, karnınız omurganızı düz tutmaya çalışıyormuş gibi durmalıdır. Dizlerinizi de rahat ve düz tutmaya çalışmalısınız. Ayakta dururken de vücut ağırlığınızı her iki ayağınıza da paylaştıracak şekilde durmalısınız. Duruş pozisyonunuz önemlidir. Çünkü kötü bir duruş sizde bel ve sırt ağrılarına yol açabilir.