Hamilelikte beslendiğiniz besinler arasında karbonhidrat, protein, şeki vitamin, yağ ve mineraller açısından makul bir denge kuracak şekillde tercihte bulunmalısınız. Her gıdada bu sayılanlardan az veya çok bulunabilir.

Hamilelikte ne tür gıdaları almak gerekir?

1. KARBONHİDRATLAR: Karbonhidratlar enerji yönünden oldukça zengin olup, özellikle bitkilerde yoğun olarak bulunurlar. Bazı bayanlar karbonhidratların çok fazla kilo artışı yaptığını öne sürerek karbonhidratları beslenme programlarına dahil etmemeye çalışmaktadırlar. Bu yanlış bir uygulamadır. Karbonhidratların hamilelik döneminde beslenmedeki önemi yadsınamaz.

İki tür karbonhidrat bulunur. Birincisi glikoz türü şekerlerdir. Diğeri de nişastadır. Glikoz türü şekerler çay şekeri, bal ve meyve suyunda bulunur. Nişasta içeren gıdalara örnek olarak da sebzeler, meyveler, tahılları sayabiliriz. Patates, pirinç, ekmek ve buğday tam bir nişasta deposudur. Nişastalı gıdalarda bol lif bulunur.

Lifli gıdalar kalın bağırsağın iyi çalışmasını sağlar. Böylelikle hamilelikte görülebilecek olan kabızlığı da önleyebilir. Diğer yandan vücuttaki fazla kolesterol ve yağların atılmasında önemlidir. Ayrıca lifli gıdaların bol tüketilmesinin şeker hastalığı riskini azalttığı da bilinmektedir. Dengeli beslenirken şeker gibi gıdalardan kaçınmak iyi olur. Şeker ihtiyacını pekmez ve meyve gibi tatlı besinlerden sağlamayı tercih edebilirsiniz.

2. PROTEİNLER: Proteinler insan yaşamının temel yaşam kaynağıdır. Hücreler proteinlerden oluşur. İçinde aminoasitler bulunur. Proteinler olmadan bir insan yaşamı düşünülemez. Hücre yapımında ve hücrelerin çalışmasında hayati derecede önemlidir. Her insanın günlük bir protein ihtiyacı vardır. Yeterli düzeyde protein alınmaması kişinin sağlığının bozulmasıyla sonuçlanır. Proteinler hem bitkisel hem de hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Hamilik döneminde de alınması gereken protein miktarı artış gösterecektir.