Bu hafta hamileliğin son üç ayının başladığı dönemdir. Yirmi yedinci haftada, bebeğinizin beyin ve akciğerler hızla gelişmeye devam eder. Göz kapakları açılmaya başlar. Gözün retina tabakası gelişir ve ışığın algılanarak beyine iletilmesinde rol alır.

Bebeğinizin gelişimi;

Bebeğiniz bu haftalarda daha uyumlu ve birbirini izleyen hareketler yapar. Parmak emerek sakinleşir, çene kasları gelişir. Bebeğiniz artık ağlayabilir.

Bu haftadan sonra bebeğinizin düzenli uyku ve uyanıklık zamanını hissedebilirsiniz. Üçüncü trimesterin ilk haftası olan bu haftada, bebeğinizin siması artık oturmuş olacaktır. Karaciğer, akciğer, bağışıklık sistemi olgunlaşmaya devam eder. Ayrıca işitme iyice gelişir ve bebeğiniz sizin ve eşinizin sesini ayırt edebilir. Bu haftalarda doğan bebeklerin yaşama şansı oldukça yüksektir.

Sizdeki değişiklikler;

Hamileliğinizin bu haftasında nefes almakta ve uyumakta zorlanabilirsiniz. Rahminiz büyüdükçe göğüs kafesinize yaklaşır ve diyaframı sıkıştırır. Bu durum akciğerlerinizin yeteri kadar hava ile dolmasına engel olur, dolayısıyla nefes darlığı yaşarsınız. Bu haftalardan itibaren uyumak da zorlanabilirsiniz.

Bu dönemde ortaya çıkan bir diğer sorun ise yükselen kolesteroldür. Endişe etmenize gerek yok. Plasentanın ürettiği hamilelik hormonlarına karşı, kolesterol koruyucu bir kalkan oluşturmak için yükselmektedir.