Genel hamilelik sıkıntıları ile hamilelikteki cinsel sorunları azaltma, kadını doğuma hazırlama gibi etkileri olan hamilelik pilatesinin kazanımlarını uzman fizyoterapist Şennur Emir anlatıyor.

Kendisi de hamilelik pilatesi ile sağlıklı ve fit bir hamilelik geçiren uzman fizyoterapist Şennur Emir, hamilelik pilatesiyle ilgili şu bilgileri veriyor:

“Normal pilatesteki amaçlar gebeler için de hedeflenmiş ancak daha korunaklı pozisyonlardır. Solunum, koordinasyon ve gevşeme egzersizleri ön plandadır. Yine met, top, lastik, yastık gibi materyallerden yararlanılır. Ancak hamilenin çalışacağı ortam kesinlikle serin olmalı, oldukça doğal ve rahat kıyafetler tercih edilmelidir.

Hamilelik döneminde yapılan tüm egzersizler pozitif etki gösterir. Amaç da zaten iyi bir fonksiyonel seviye yakalamak ve bunun devamlılığını sağlamaktır. Gebelik sürecinde pilates yapanlar, bu süreçte daha sosyal hisseder ve buna bağlı olarak bu kişilerin özgüvenleri gelişir.”

Hamilelikte pilatese ne zaman başlanır?
Şennur Emir, kendisinin de eğitim ve sertifika aldığı APPI’ın (Avusturya Pilates ve Fizyoterapi Enstitüsü) gebelerde belirlemiş olduğu pilatese başlama zamanıyla ilgili şöyle açıklama yapıyor:

“Pilatese başlama zamanı, hamilelik öğrenilir öğrenilmez ve hamileliğin her dönemidir. Gebelik süreci eşit zaman aralıklı üç dönem olarak ele alınır ve her döneme göre amaçlar, pozisyonlar, yardımcı materyaller belirlenir.

Tabii program gebenin özel sağlık durumu göz önünde bulundurularak hazırlanır. Bu program doğuma kadar devam eden süreçtir. Yoğunluk doğuma yakın azaltılır, solunum ve relaksasyon (gevşeme) pozisyonlarına ağırlık verilir. Hamilenin psikolojik olarak doğuma hazırlanması desteklenir.