Hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız? Sizi gebelik testi yapmaya iten nedenler nelerdir? İşte hamileliğin beden ve ruhumuzdaki ilk belirtileri.

Hamilelik testini yapmadan önce bu ‘sihirli’ belirtilere bir göz atın. Elbette her kadın farklı organizmasına göre gebelik tepkileri verecekti. Ama bazı belirtiler vardır ki, hemen hemen her kadında benzer şekildedir. Eğer bu ilk belirtilere sahipseniz, o zaman eczaneden bir hamilelik testi alma vakti gelmiş demektir! Vücudunuzu dinleyin ve değişimleri fark edin!

Adet kanaması durması

Hamileliğin en belirgin birinci belirtisi adet kanamalarının durmasıdır. Bu esnada birçok kadın düzensiz regl yaşamaya başlar ve ardından regl kanamaları aniden durur. Ama unutmayın; her regl kanaması kesintisi hamile kaldığınız anlamına gelmez. Mutlaka doktora gözükmeniz gerekir.

Göğüste hassasiyet

Hamileliğin en belirgin özelliklerinden biri de memelerin şişmesi, hassaslaşması ve acımaya başlamasıdır. Sadece bunlar değil; göğsünüzün rengi de değişmeye başlamışsa ve hafif sertleştiklerini düşünüyorsanız hamilelik testi yapma vaktiniz gelmiş demektir.

Halsizlik ve uyku hali

Hamilelikte yaşanan yorgunlukların bir başlangıcı olaraktan halsizlik, hamileliğin belirtilerinden, yani başka bir deyişle ilk adımlarından biridir. Eğer az önceki belirtilerle birlikte, yataktan bir türlü kalkamıyor, sürekli uyumak istiyor ve kendinizi bitkin hissediyorsanız hamile olma ihtimaliniz olabilir.

Mide bulantısı ve koku hassasiyeti

Filmlerde bolca şahitlik ettiğimiz bir sahne: Hamile olduğunu henüz bilmeyen kadın durduk yerde her bulduğu tuvalete kusmaya başlar (bu hamilelik belirtilerinin en bariz simgesidir). Hamileliğin özelikle başlarında yaşanan sabah bulantıları ve kusmalar, kokuda hassasiyet ve bazı kokulardan, ağır yiyeceklerden iğrenme gibi kendini gösterir.