Hamileliğe karar verildiğinde yaşam tarzı, alışkanlıklar ve sağlık durumunuzu gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Sağlıklı bir kadınsınız fakat bilmediğiniz, farkında olmadığınız bir sorununuz olabilir. Bunun için genel bir kontrol ve jinekolojik muayene gerekir. Jinekoloğa giderek genel bir muayene olmalı, rahim ve yumurtalıkların durumu değerlendirilmeli, aktif bir enfeksiyon olup olmadığı tespit edilmeli, varsa tedavi edildikten sonra gebe kalmalı. Kontrol servikal smear yapılıp temiz neticesi alınınca gebe kalmalı. Ayrıca uyguladığınız doğum kontrol yöntemini ne zaman sonlandıracağınızı doktorunuzla birlikte planlamalısınız.

Genel dahili muayenede kalp, akciğer, karaciğer ve böbreklerin durumu kan ve ultrasonografi, röntgen testleriyle değerlendirilir. Tiroid bezi kan testiyle kontrol edilir. Kansızlık varsa ona yönelik tedavi başlanarak gebeliğin daha sağlıklı geçmesi için düzelince gebe kalınması önerilir. Ayrıca hamile kalmadan 3-6 ay önce folik asit tabletleri başlanarak bebekte oluşabilecek omurilik defektleri önlenmeye çalışılır. Yeterli ve dengeli beslenemiyorsa multivitamin tabletleri alınır.

Hamilelikte ve hamile olma olasılığınızın olduğu aylarda adetin 10. gününden sonra röntgen filmi çektirmemelisiniz. Veya mutlaka çekilmesi gerekiyorsa karın bölgesi kurşun önlük ile korunmalıdır.
Hamilelik öncesi dönem çiftlerin sağlıklı bebek sahibi olabilmesi için kendilerini fiziksel ve psikolojik olarak hazırlayabilecekleri bir süreçtir. Döllenmenin başladığı andan 9 aylık hamilelik sürecinin sonuna kadar anne adayı her konuda dikkatli davranmalıdır.

Hamilelik öncesi sigarayı bırakmak için çok uygun bir dönemdir. Birçok anne adayı sigaranın zararlarını bilmesine rağmen içmeye devam eder. Gebe kalmadan önce sigara içme alışkanlığı sonlandırılmalıdır. Gebelik döneminde sigara bırakmayı kolaylaştıran nikotin sakızı ve bantları gibi maddelerin kullanımı önerilmez. Ayrıca pasif içicilikten de uzak olmalı. Oturulan mekanda sigara içilmesine izin verilmemeli.