hamilelikte ev işi yapılır mı

gebelikte ev işi yapılır mı hamileyken ev temizliği yapılır mı anne adayları çalışmalı mı ne zaman hamileler çalışmayı bırakmalı


Anne adaylarımız gebelik dönemleri boyunca normal tempolarına devam etmek zorunda kalıyorlar. Gebelik vücutlarına her gün yeni etkiler yansıtırken normal günlük hayatlarına devam etmek onlar için çok yorucu olabiliyor. Peki hamileler ev işlerine ne zaman ve hangi koşullarda devam etmeli? Rutin yaşamları hangi dönemlerde yavaşlatılmalı..?

Riskli hamilelerde ev işleri
Hamileliklerin büyük çoğunluğu normal seyreder, her şey yolunda gider. Ancak bazı anne adayları ve bebekleri için riskli durumlar ortaya çıkabilir. Hamilelikler ilk muayenede doktorlar tarafından düşük yapma ve erken doğum yapma riski açısından “yüksek riskli” ve “düşük riskli” olarak ikiye ayrılır.

Düşük ve erken doğum yapma açısından “yüksek riskli” olarak değerlendirilen durumlar, daha önceden 8 hafta tamamlanmadan 1’den fazla yapılan düşüklerdir. 8 haftadan daha fazla tamamlandıktan sonra yapılan bir veya fazla düşük, mevcut hamileliğin çoğul hamilelik olması, tüp bebek tedavisiyle hamile kalmak, mevcut hamilelikte kanama sorunu yaşamış veya yaşıyor olmak, daha önceden erken doğum yapmak, mevcut hamilelikte fazla sayıda ve hissedilen rahim kasılmaları yaşamak ve doktor tarafından erken doğum tehdidi tanısı konmuş olmak şeklinde özetlenebilir. Böyle bir durumda anne adayları ev işlerinden ve ağır işlerden kaçınmalı ve bol bol istirahat etmelidir. Ama tabii ki anne adaylarının yüzde 80’inden fazlası bu durumlardan hiçbirisine uymadığı için hamilelikleri düşük riskli olarak değerlendirili. Hamileliğin doğal bir olgu olduğu her zaman hatırlanmalıdır.