“Düzenli egzersiz yapmak modern tıpta oldukça önerilen bir yöntemdir. Gebe kalmadan önce düzenli egzersiz yapan gebelerin hamile kaldıklarında spor yapmaya devam etmemeleri için hiçbir neden yoktur, normal seyrinde giden gebeliklerde yapılan sporun birçok yararı vardır” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Hülya Erdem Biçmen, konu ile ilgili önemli ayrıntılara değindi.

Egzersizin hamilelere faydaları

Egzersiz yapan gebelerin kalp ve damar sistemleri, dolaşım ve hatta sindirim sistemleri egzersiz yapmayanlara göre daha iyi çalışır, kilo kontrolüne yardımcı olur, stresi azaltır. Gebelerin çoğunda görülebilen kramplar, bacak kalça tutulmaları, bel ağrıları, uyku şikayetleri, gerginlik, varis ve hemoroit gibi şikayetler egzersiz yapan gebelerde daha az görülür. Normal doğum için gereken kas kuvvetini artırarak normal doğuma yararlı olduğu da aşikardır. Kurallara uyulduğu sürece gebeleri egzersiz yapmaya teşvik etmek gerekir.

Hamilelikte hangi egzersizler uygundur?

Gebeler yürüme, yüzme ve hafif tempoda koşu yapabilirler. Topla oynanan tüm sporlar, hızlı koşu, açık havada bisiklete binmek, kayak, binicilik, atlama, dalma, savunma sporları ve ağırlık kullanarak kasları zorlayan egzersizler karına darbe alma olasılığı ve gebelikte değişen denge sorunları yüzünden önerilmez

Egzersiz yaparken bunlara dikkat!

– Anne adayı önceki gebeliklerinde düşük, erken doğum, preklampsi veya başka sorunlar yaşamışsa egzersiz kararını ve sınırlarını doktor belirlemelidir. Kardiolojik, solunum sistemi veya böbrek fonksiyonları için sorun yaşayan gebeler ayrıca kapsamlı bir dahiliye ve kardiyolojik incelemeden sonra egzersiz izni almalıdır.