Gebeliğinizin 8. Haftası
8 Haftalık hamilesiniz! (Son adet döneminizin ilk gününden itibaren sayarak)

SİZDE OLAN GELİŞMELER

Kendinizi biraz şişmiş mi hissediyorsunuz? Hazı msızlık ve şişkinlik hamileliğin genel şikayetlerindendir. Yavaş sindirim süreci bu semptomlara neden oluyor ve kan dolaşımınızın bebeğinize geçecek besinleri daha iyi emmesine olanak sağlıyor. İncecik elbiseleri giymekten, az yemekten, sık yemeklerden, yemeğinizi çok çiğnemekten ve yağlı yiyecekler yemekten biraz rahatlamış hissedebilirsiniz.

Bu duyguların ne kadar rahatsız ettiği önemli değil, bunlar sizin için, bebeğinizin sizin acınızdan habersiz olduğundan emin olun. Sağlıklı yemekler yemenizi engellemedikçe, rahatsızlığınız sıkıcı olabilir ama zararsızdır.

BEBEĞİNİZDE OLAN GELİŞMELER

Bebeğinizin kafası beynin hızlı gelişiminden dolayı oldukça büyüktür. Yukardaki uzuvlar küreklere benzer. Bebeğinizin olacak kalbi dört odacığa ayrılır ve kan vücudunda dolaşmaya başlar. Göbek bağının içinde bağırsaklar biçimlenir ama daha sonra karın boşluğunun içine geri dönecektir. Gelecek birkaç gün içinde, ayak parmaklarının ışınlarıyla başlayarak ayak tabakaları ortaya çıkar. Dış kulaklar artık yerindedir. Bebeğiniz artık 10 ila 13 mm. arasındadır- – bir kiraz boyu kadar. Hücreler testis veya yumurtalık olarak gelecektir, ama henüz cinsiyet işareti yoktur. Kas kasılmaları başlar ama bu hareketler henüz algılanabilir değildir.

İKİ KİŞİLİK YEMEK YİYİN

İlk üç aylık dönem bebeğinizin sağlıklı gelişmesine gelince çok önemlidir. Bu, vücudun pek çok bölümünün biçimlendiği ve hızlı beyin gelişmesinin olduğu zamandır. Ne alkol ne de sigara tüketmemeniz çok önemlidir. Devam ettiğiniz ilaçların ve bitkisel tedavilerin güvenirliği hakkında doktorunuzla konuşun. Kafein alımını da azaltın veya bırakın. Yeni çalışmalar günde birkaç fincan kahvenin yüksek düşük riskiyle bağlantılı olabileceğini göstermiştir.