Gebeliğinizin 7. Haftası
7 Haftalık hamilesiniz! (Son adet döneminizin ilk gününden itibaren sayarak)

SİZDE OLAN GELİŞMELER

Hormonların hızlı çalışması yüzünüzün çatlamasına neden olabilir. Yüzünüzü günde iki defa yumuşak bir temizleyiciyle yıkayın ve bol su için. Eğer mide bulantısına yardım etmesi için B6 alıyorsanız, cildinizin durumunu düzelttiğini de fark edeceksiniz.
Bileklerinizin genişleyebilir, bu yüzden de giysilerinizin tam oturmasına neden olur. Kabızlık çekebilirsiniz ve arada sırada sindirim güçlüğü nöbetleri yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda bazı kadınlar baş dönmesi ve sersemleme hissederler. (Tabi sizi ilgilendiren herhangi inatçı bir semptom doktora bildirilmelidir.)

BEBEĞİNİZDE OLAN GELİŞMELER

Bebeğiniz başından ayağına kadar yaklaşık 9 ila 11 milimetre civarında bir bezelye kadardır. Koyu benekler gözlerin erken formasyonunu belirler. Çukurlar burun delikleri ve kulakların formasyonunu gösterir. Bebeğinizin beyni hızla gelişir, ve uzuvlar ve yüz karakteristikleri yeni yeni biçimlenir. Bebeğinizin kalbinin artık sağ ve sol kapakçığı vardır. Bir ültrason kalp hareketini algılayabilir. Yemek borusu ve soluk borusu gelişiyor ve akciğerin iki ayrı tarafında duracak iki ayrı tüpe dönüşür.

İKİ KİŞİLİK YEMEK YİYİN

Yemeklere arzu duymak veya nefret etmek ilk üç aylık dönemde çok yaygındır. Bütün bu reaksiyonların çoğu hamileliğinizin dördüncü ayına girdiğinizde ortadan kalkacaktır. Genel inanışın aksine, bazı yiyeceklere arzu duymanız, vücudunuzun illa ona ihtiyacı olduğunu göstermez. Yani kendinizi gün ortasında kötü bir dondurmayla şımartmanız gerekmez. En iyi yöntem, sağlıksız olan şımartmanın yerine, sağlıklı olan şeyleri arayıp, şımartmanızdır. Çilekli sade yoğurt pekala çilekli dondurmanın yerine geçebilir.
Aynı zamanda, bazı yiyeceklerin tadına dayanamıyor ve kaçınmak istiyorsanız, aynı besin değerinde olan başka bir yiyecekle besin ihtiyaçlarınızı doldurduğunuzdan emin olmak için değiştirin.