Gebeliğizin 5 Haftası

5 Haftalık hamilesiniz! (Son adet döneminizin ilk gününden itibaren sayarak)

SİZDE OLAN GELİŞMELER

Vücudunuz yeni bir hayat üretmek için fazla mesai yapıyor. Kendinizi çok yorgun ve alışılmışın dışında huysuz hissedebilirsiniz. Bu yükselen metabolizmanız ve gelişen uterus yüzündendir. Göğüsleriniz şimdi kısmen hassas olabilir ve spor sutyenlerle uyumanın yardımcı olduğunu fark edebilirsiniz. Merak etmeyin, sonraki üç haftada göğüs büyümesi yavaş olacaktır.

BEBEĞİNİZDE OLAN GELİŞMELER

Gelecek birkaç gün içerisinde, bebeğinizin kalbi daha sonra kalp atışı olacak erken ekasılmalara başlayacak. Hamileliğin üçüncü haftası sona erdiğinde (adet kanamasından başlayarak beş hafta) embriyonun boyu 1.5 ila 2 milimetredir. Bebeğinizin bütün önemli organları gelişmektedir ve kulaklar ve gözler gibi yüz hatları form almaya başlar. Nöral tüp, daha sonra göbek bağı olacak şey, bu hafta birleşecek. Ve daha sonra kollar ve bacaklar olacak tomurcuklar belirecek. Merak etmeyin çok yorgunsunuz!

İKİ KİŞİLİK YEMEK YİYİN

Ülkedeki bazı yerlerdeki musluk suyu hamilelik sırasında güvensiz olabilir. Bazı şehirlerde yüksek seviyelerde kurşun tespit edilmiştir ve bu doğum hatalarına neden olmaktadır. Her ne kadar şişelenmiş su içmek tercih edilebilir bir alternatif gibi görünse de, ki öyledir de, içinde bebeğinizin dişlerini etkileyecek florid eksikliği ve atık madde olabilir. En iyisi doktorunuzla konuşmanızdır. Aynı zamanda Çevresel Koruma Acentesi’ne (EPA) başvurarak lokal su testi yaptırmanız da mümkün olabilir.