Sizden ve eşinizden gelen hücrelerin “tek vücutta birleşmesi” sonucu oluşan yeni canlı, yani bebeğiniz sizin ve eşinizin genlerinin harmanlanmasıyla oluşmuş, yani hem sizden hem de eşinizden esinlenerek tasarlanmış size benzeyen ancak sizden apayrı bir genetik yapıya sahip bir birey olarak aramıza katılmıştır.

Sağlıklı bir genetik yapı, sağlıklı bir yeni neslin en önemli belirleyicisidir.

Geçen haftanın başında yumurtlama gerçekleşti. Sperm hücreleri ile yumurta hücresi karşılaştı ve yumurta hücresi bebeğinizin genetik yapısının sizden kalan yarısını belirleyecek sperm hücresini seçti ve onu içeri aldı.

Sizin 23 kromozomluk genetik maddeniz ile eşinizin 23 kromozomluk genetik maddesi birleşerek yepyeni bir genetik yapıya sahip bebeğinizin ilk hücresi oluştu. Zigot adı verilen bu hücre hızla bölünmeye başladı.

2 hücre, 4 hücre, 8 hücre ve 16 hücre şeklinde oluşan bölünme devam ederken Fallop tüplerinin içindeki yolculuk yeni canlıyı yerleşeceği rahim içine doğru götürdü.

Morula aşamasındayken rahim iç tabakasına ulaşan canlı artık blastosist olarak anılır. Bebeğinizi oluşturacak bu hücre topluluğu rahim iç tabakasına geldiğinde kendisi için en mükemmel yeri bularak bu haftanın başında buraya yerleşir. Çoğu durumda en mükemmel yer damarlanmanın en iyi olduğu rahim arka duvarının üst kısımlarıdır.

ENFEKSİYONA KARŞI KORUNMA

Blastosist, rahme gebelik oluşumundan ortalama sekiz gün sonra ulaşır; endometriyum artık kalınlaşmış, blastosisti kabule ve beslemeye hazır hale gelmiştir. Hormonların kalınlaştırdığı servikal mukus da servikste rahmi hamilelik sırasında vajinadan gelebilecek enfeksiyonlara karşı koruyan bir tıpa oluşturur. Blastosist artık iki hücre katmanı oluşturan bir sıvı dolu kese haline gelmiştir. Endometriyumun içine giren dış katman (trofoblast) daha sonra plasentaya dönüşecektir. İç hücre kütlesi ilk embriyoyu (embriyoblast) oluşturur; bu hücreler daha sonra iki katmanlı bir embriyonik disk olarak ayrışır. Sıvı dolu boşluk ilk haftalarda, plasenta gelişene kadar embriyoya besin sağlayacak bir vitellüs kesesine dönüşür.