Gebeliğinizin 14. Haftası
14 Haftalık hamilesiniz! (Son adet döneminizin ilk gününden itibaren sayarak)

SİZDE OLAN GELİŞMELER

Buzdolabı kapağını açıyorsanız, sadece sarımsak kokusundan mideniz bulanıyordur. Ancak sarımsağı seviyorsunuz. Ya da seviyordunuz. Şimdi bütün kokular size kötü gelecektir.

Gerçekte, hamile kadınların yüzde 85i bir yiyecekten nefret ederler. Bir açıklama, araştırmacılara göre, hormonlar geliştiği için yiyeceklerden tiksinildiğini söylüyor. İkinci üç ayınızdayken, hormonlarınız stabil hale gelir ve tiksintileriniz sona erer.

Ve kahveye ve alkola tiksintilerde, belki vücudunuzun size ve bebeğinize zararlı gelecek şeylere karşı koruması olabilir. Hayır, kendinizi test etmek için zorlamanıza gerek yok. Bunun yerine, aynı besin değerinde başka şey bulun.

BEBEĞİNİZDE OLAN GELİŞMELER

Bebeğiniz 3.3 cm uzunluğunda 3.5 gram ağırlığındadır. Boynu tamamlanmıştır ve parmak izleri bile vardır.

Amniyotik sıvı içerisinde hareket etmeye başlar. Cenin hareketi bu haftada çok hızlı olur onun için karnınızda oluşacak hareketlere hazırlıklı olun. Eğer hissetmiyorsanız üzülmeyin, 18 ila 22. haftalarda hissedeceksiniz. Bazı hamileliklerde hareket daha çabuk hissedilir.

İKİ KİŞİLİK YEMEK YİYİN

Eylül 1988’de, Yiyecek ve İlaç Yönetimi hamile kadınları alfalafa içeren şeyler yememeleri için uyardı. Bunlar özellikle salatalara ve sandwiçlere eklenen sebzelerde bulunur.

HAFTANIN ÖNERİSİ

Eğer 35 yaşın üzerindeyseniz ve alışılmışın dışında AFP sonuçlarınız varsa veya genetik sorunlarınız varsa, doktorunuz size amniyosentez önerebilir. Bu prosedür 15 ila 18. haftalar civarında uterustaki sıvı iğne batırılarak yapılır. Bu sıvı bebeğiniz için çok önemlidir. Bu prosedürde uygulanan bir ültrason iğnenin fetusa veya plasentaya zarar vermediğinden emin olunur. Çünkü örnekten alınan hücrelerden kültür alınmalıdır ve sonuçlar 14 ila 30 gün sonra çıkar.