Gebeliğinizin 13. Haftası
13Haftalık hamilesiniz! (Son adet döneminizin ilk gününden itibaren sayarak)

SİZDE OLAN GELİŞMELER

İkinci üç aylar hamileliğin balayısı olarak nitelendirilir. Çünkü hamile kadın, çoğu organların gelişimini tamamlamasından dolayı enerjisini yeniden alır.
Eğer ikinci üç aylık döneminize girdiyseniz, mide bulantınız anılarda kalmış olmalıdır (eğer doğum öncesi vitaminleri almayı bıraktıysanız, bu dönemde yeniden almaya başlamalısınız.)

Kesinlikle harika hissediyor olabilirsiniz. İleriki haftalarda oluşacak fiziksel rahatsızlıklara hazır olmayabilirsiniz ve uzun süredir tuttuğunuz sırrınızı dünyaya açıklayabilirsiniz.

BEBEĞİNİZDE OLAN GELİŞMELER

Baştan ayağa yedi cm. ölçülen ve iki ons kadar ağırlığı olan bebeğinizi geri kalan zamanını uterusun dışında yaşayabilmek için gelişmeye harcayacaktır. Bebeğinizin bağırsakları artık karnının içine geçmiştir. Bebeğiniz henüz “anne” diyemeyecek olsa da ses telleri gelişir. Fetusunuz aynı zamanda bazı refleksler geliştirir ve karnınızda dürtülmeler oluyorsa, kıvrılıyordur.

İKİ KİŞİLİK YEMEK YİYİN

Soya ürünleri protein ve kalsiyum alımı için çok iyi bir yoldur. Soya sütünün gereksiz miktarlarda sakaroz içermemesine dikkat edin.
Lezzetli Soya Shakeleri:
Armutlu Soya Shake’i: Bir blenderda 2/3 fincan konserve armutla 2/3 fincan vanilyalı soya sütü ekleyin.
Cantaloupe, Muzlu Soya Shake’i: 2/3 zarı alınmış cantaloupe ve muza ½ bardak süt ekleyin.

HAFTANIN ÖNERİSİ

Maternal Serum Apha-Fetoprotein (MSAFP) görüntülenmesini isteyip, istemediğinizi düşünmeye başlamanız lazım. Bu test üç veya dört ekrandan yapılır. Bu test genellikle 15 veya 18. hafta civarında yapılır ama 20 veya 21. haftalar için de geçerlidir. Anormal bir MSAFP genetik durumlar, doğum hataları, gecikme ve geç hamilelik komplikasyonlarıyla bağlantılıdır. Genellikle, eğer bir kadın anormal derecede düşük veya yüksek seviyelere sahipse, kesin teşhis için ültrason veya amniyosentez istenebilir. Bu test güvenli olmasına rağmen, arada sırada yanlış sonuçlar doğurur. 1000 kadından sadece 50 kadın bu sonuçlara göre hatalı bebeğe sahip oluyorlar.