Gebeliğinizin 11. Haftası
11 Haftalık hamilesiniz! (Son adet döneminizin ilk gününden itibaren sayarak)

SİZDE OLAN GELİŞMELER

Hormon seviyelerinizin değişimi sonucu çok sık baş ağrılarından şikayet ediyor olabilirsiniz. Baş ağrılarını başlamadan düzenli yiyerek, çok sıvı içerek, düzenli uyuyarak, ve stres seviyenizi düşük tutarak önleyin. Doktorunuza özellikle hamile kadınlar için zararlı olmayan Tylenol’u baş ağrınızı tedavi etmek için kullanıp, kullanamayacağınızı sorun. Eğer çok sık baş ağrı şikayeti yaşıyorsanız, baş ağrısı ateşle birlikte geliyorsa, veya ellerinizde ve yüzünüzde görünür tahribatlara neden oluyorsa, hemen doktorunuzu arayın.

BEBEĞİNİZDE OLAN GELİŞMELER

Bebeğiniz baştan ayağa 50 mm. kadardır ve sekiz gram ağırlığındadır (onsun üçte biri). Bu yeni biçimlenmeyi artırır. Karaciğer, bağırsaklar, beyin ve akciğerler kendi fonksiyonlarını sürdürmeye başlarlar. İlkel kuyruk gitmiştir. Bağırsaklar karın boşluğuna göç etmeye başlar ve artık dış jenital vardır ama ayırt etmesi zordur. Şimdi çoğu büyük organlar bitmiştir, bebeğiniz saç, el ve ayak tırnakları gibi detayları eklemektedir. Bebeğinizin kafası vücudunun kalanı kadar büyük olduğunda , başın büyümesi bu dönemde yavaşlar.

İKİ KİŞİLİK YEMEK YİYİN

Aslında iki kişilik yemiyorsunuz. Bir kişi ve .000007865 kişi için yiyorsunuz. Gerçekçi olarak, bu zamanda, günlük kalorinizi 300’den 500’e çıkarmanız gerekiyor. Bu sadece bir muffin veya fırınlanmış patates! Her tükettiğiniz kalorinin besin değerinin olması önemlidir. Tamam, çikolata için çok sık savurganlık yapabilirsiniz ama bir bardak sütle yemek istemeyebilirsiniz. Süt bebeğiniz için harikayken, çikolata vücudunuzun kalsiyumu emilimini azaltır.