Güneşli günlerin sona ermek üzere olduğu bugünlerde, yaz boyunca güneşten, denizden, klorlu havuz sularından yıpranan cildimiz, bakıma ihtiyaç duyuyor.

Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri’nden Dermatolog Uzm. Dr. Eylem Acar, yaz mevsiminde güneş ve deniz sonrası cildin kaybettiği su ve nemin sonbaharda yerine konması gerektiğini ifade etti. Eylem Acar, şunları söyledi:

“Cilde mineral içeriği yüksek tonikler ve yüksek su içeriği olan nemlendiriciler uygulanmalı. Ciltteki nem oranı özellikle mevsimsel geçişlerde çok önemlidir. Çünkü yazın cildimiz UV ışınlardan etkilenir ve sonbahar gelince kararmış, bronzlaşmış, kurumuş ve kırışmış olur. Havaların giderek soğumasıyla birlikte cildin içerdiği su miktarı aniden düşer.

”Cildi yenileyen gıdalar

Dr. Eylem Acar, sonbahar ve kış aylarında da güneş koruyucu ürünler kullanılmaya devam edilmesi konusunda uyarıda bulundu. Gün ışığının olduğu her mevsimde ve saatte cildin UV ışınlarına maruz kaldığını ve yaşlandığı hatırlatan Dr. Eylem Acar, cildi yenilemek ve yaşlanmayı yavaşlatmak için gerekli vitaminlerin bulunduğu gıdaları şöyle sıraladı:

A vitamini:Karaciğer, yağ, süt, peynir, yumurta sarısı

E Vitamini:Bitkisel yağlar.

C Vitamini:Maydanoz, çilek, limon, domates, semizotu

Karotenoidler:Beta karoten Ispanak, marul, lahana, brokoli, kavun, şeftali, havuç, kayısı

Lutein:Yeşil yapraklı sebzeler, yumurta sarısı, hayvani yağlar

Likopen:Domates, karpuz, kırmızı greyfurt

Kuersetin:Elma, üzüm, limon, domates, soğan, marul, brokoli, karalahana, pamuk tohumu, çay, kırmız şarap gibi içecekler, ginko biloba, zeytinyağı, propolisOmega-3-Çoklu doymamış yağ asidi:Balık yağı