Deniz, güneş ve kum sezonunun açılmasıyla birlikte, güneş yanıkları tehlikesi hem çocuklar hem de yetişkinler için yüzünü göstermeye başladı. Tatil keyfini kâbusa dönüştüren güneş yanıkları, yaz boyunca dikkat edilmesi gereken konuların başında yer alıyor.

Acıbadem Mobil Sağlık Operasyon Koordinatörü Dr. Behiç Berk Kuğu tatil için tehlike oluşturabilecek güneş yanıklarına karşı uyarıyor.
Doğrudan güneş ışınlarına maruz kalınmaması gerektiğini belirten Dr. Kuğu, güneşten korunmak için yapılması gerekenleri açıklıyor:

Cilt kanseri riskine dikkat!

Güneş ışınları, vücutta D vitamininin salgılanmasını sağlayan esas faktör olduğu için önem taşıyor. Ancak fazla ve şiddetli güneş ışığına maruz kalınması ciltte birinci dereceye kadar varabilen yanıklara neden olabiliyor. Bunun yanı sıra, UVA ile UVB ışınlarına sık sık ve uzun süreli olarak maruz kalınması ‘Malign Melanom’ denilen cilt kanseri hastalığı riskini, özellikle beyaz tenli kişilerde belirgin şekilde artırıyor. Ayrıca güneş ışığına maruz kalmaya bağlı olarak deride “büller” diye adlandırılan şişlikler, kızarıklıklar, su dolu cilt kabarcıkları oluşabiliyor. Bu cilt lezyonları enfeksiyon kapmaya yatkın oldukları için onları kontrol altında tutmak gerekiyor.

Yanıklara yoğurt veya diş macunu sürmeyin

Halk arasında yaygın olarak bilinenin aksine, yanık bölgeye yoğurt veya diş macunu sürmek enfeksiyon riskini artırıyor. Yanık bölgeye öncelikle soğuk kompres uygulanması tavsiye ediliyor. Kompresin ardından hekimin önereceği, yanığın acısını azaltacak anestezik kremler ile hassaslaşan bölgenin enfeksiyon kapmasını önleyecek kremler karıştırılarak sürülebilir.