gobekyaglanmasiBel çevresindeki yağlanma problemi pek çok kişinin kabusu. Özellikle yaz döneminde daha çok can sıkıcı olmaya başlayan bu yağlardan kurtulmak için, ilk olarak beslenme alışkanlıklarını değiştirmeniz ve diyet listenizden basit şeker gibi zararlı yiyecekleri çıkarmanız gerekiyor. İç Hastalıkları Metabolizma ve Obezite Uzmanı Dr. Ayça Kaya, bel çevresi yağlanmasından kurtulmak için uzak durulması gerekenleri şöyle sıralıyor:

Gizli yağlar:

Oturup da margarin kaşıklamasanızda bu yağları bir şekilde alıyorsunuz!Peki ama nerden? Başta hazır yiyeceklerden… Açma, poğaça, kek, kuruyemiş, zeytin, peynir ve cipslerden… Eğer gün içinde vücudunuza giren gizli yağları size bardağın içinde gösteriyor olabilseydim, emin olun dudaklarınıza fermuar dikmeye karar verirdiniz!

Unlu mamüller:

Karbonhidratlı besinler vücutta hızla şekere, sonra da yağa dönüşürler. Ağzınıza attığınız her lokmada bilin ki o lokma vücudunuzda dönecek dolaşacak ve göbeğinize yağ olarak yerleşecek. Şimdi bir o manken fotoğrafına, bir de önünüzdeki börek tabağına bakın… Seçim sizin..